PP/E/005-53-17/04 - Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 stycznia 2005 r. Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu PP/E/005-53-17/04 Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliwa.

Pytanie podatnika dotyczy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliwa do napędu samochodu STAR 200, do którego Podatnik nie posiada świadectwa homologacji

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r., zmieniam informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie w piśmie z dnia 17 sierpnia 2004 r. Nr PP/443-29/04 na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 22 czerwca 2004 r., w sprawie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliwa do napędu samochodu STAR 200, do którego Podatnik nie posiada świadectwa homologacji.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliwa silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 3 i 5 tego artykułu.

W myśl art. 86 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określana według wzoru:

Dł = 357 kg + n x 68 kg, gdzie

Dł - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem kierowcy - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Dopuszczalna ładowność pojazdów (Dł) oraz ilość miejsc (siedzeń), zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalności ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Wobec powyższego, w odniesieniu do pojazdów, których dopuszczalna ładowność, ustalona na podstawie danych zawartych w wyciągu ze świadectwa homologacji, jest równa lub większa niż dopuszczalna ładowność obliczona według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, na zasadach określonych w w/w ustawie o podatku od towarów i usług.

Jednakże z ww. przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, że jego ładowność jest wyższa niż określona wzorem, zawartym w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Niemniej jednak podatnik powinna dołożyć należytej staranności w celu uzyskania homologacji na dany typ pojazdu samochodowego.

W przypadku nie uzyskania takiej homologacji, Podatnik będąc w posiadaniu pojazdów bezwzględnie ciężarowych, które konstrukcyjnie są przeznaczone do przewozu towarów, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w cenie paliwa do napędu tego pojazdu na zasadach ogólnych, określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl