PP-A/005w-239/05/MZ - Sprzedaż kopalni.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Poznaniu PP-A/005w-239/05/MZ Sprzedaż kopalni.

Pytanie podatnika

Czy kopalnia (określony zespół składników materialnych i niematerialnych) jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. czy do transakcji kupna/sprzedaży kopalni stosuje się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, czy też transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż sprzedawca dokonuje zbycia kopalni, która stanowi część przedsiębiorstwa. Kopalnia jest wyodrębniona z pozostałej części przedsiębiorstwa pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, jednakże nie jest wyodrębniona pod względem finansowym, nie prowadzi ksiąg handlowych i nie sporządza samodzielnie bilansu.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.): "Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans".

Cytowany przepis nie znajduje zastosowania w rozpatrywanym stanie faktycznym - z jego treści wynika bowiem, iż zbycie części przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy tylko wówczas, gdy jest to część (zakład, oddział) wyodrębniona pod względem finansowym (samodzielnie sporządzająca bilans). Kopalnia nie stanowi również przedsiębiorstwa w rozumieniu cytowanego art. 6 pkt 1, ponieważ nie ma zdolności prawnej do wykonywania we własnym imieniu działalności gospodarczej.

Transakcja sprzedaży kopalni podlegać więc będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach ustawowych, w odniesieniu do poszczególnych składników majątkowych. Nie podlega ona natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w zakresie, w jakim zastosowanie znajduje art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399). Zgodnie ze wskazanym art. 2 pkt 4: "Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego".

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl