PP-798/Z/93/RB - Usługi hotelarskie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 1994 r. Ministerstwo Finansów PP-798/Z/93/RB Usługi hotelarskie.

Podatnicy prowadzący działalność w zakresie usług hotelarskich świadczą dla swoich klientów także dodatkowe usługi, jak np. gastronomiczne, fryzjerskie, telefoniczne, pralnicze itp., za które opłata nie jest wliczona w cenę usługi hotelowej. Klient obciążany jest na ogół za wszystkie usługi (hotelarskie i dodatkowe) łącznie przy opuszczaniu hotelu. Jeżeli jest zarejestrowanym podatnikiem VAT żąda zgodnie z obowiązującymi przepisami wystawienia faktury VAT.

Przy świadczeniu dodatkowych usług są wystawiane rachunki, będące dokumentami źródłowymi, np. tzw. rachunki kelnerskie, rachunki za usługi w zakresie telekomunikacji (fax, telefon) itd. Nie ma przeszkód, aby przy rozliczeniach hoteli z klientem była wystawiana jedna faktura VAT, zawierającą łącznie kwoty należności za poszczególne rodzaje usług, stanowiące sumę należności z rachunków źródłowych. W efekcie faktura VAT będzie zawierać pozycje związane z poszczególnymi rodzajami usług (usługi hotelarskie, usługi gastronomiczne z wyłączeniem śniadań, których cena wliczona jest w cenę noclegu, itd.), bez ich dalszego szczegółowego podziału. Na fakturze VAT podatnik nie będzie mógł podać jednostek miary czy zakresu niektórych usług, jak np. usługi gastronomiczne. Należy w takich przypadkach zaakceptować sposób wypełniania przez podatników tej części faktury poprzez wpisanie w rubryce "jednostka miary": "impr." (impreza). Jeżeli jako szczegółowe rozliczenie dołączane są rachunki cząstkowe za poszczególne usługi, nie będące ani fakturami VAT, ani rachunkami uproszczonymi, wówczas w fakturze VAT należy przy poszczególnych usługach powołać numer(y) załączonego rachunku cząstkowego (kelnerskiego, itp.).

Równocześnie o powstaniu obowiązku podatkowego rozstrzyga moment świadczenia danej usługi, np. usługa gastronomiczna świadczona 20.X, rozliczenie za pobyt gościa (wystawienie faktury VAT) 10.XI, obowiązek podatkowy powstał w miesiącu październiku i podatek od świadczonej usługi gastronomicznej powinien być uwzględniony w rozliczeniu za ten miesiąc.

Opublikowano: S.Podat. 1997/10/5