PP/4430/189/2004 - Ewidencjonowanie sprzedaży towarów handlowych przez internet

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Wałbrzychu PP/4430/189/2004 Ewidencjonowanie sprzedaży towarów handlowych przez internet

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność polegającą na sprzedaży towarów handlowych przez internet. Usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 52.63 tj. "Usługi pozostałe w zakresie handlu detalicznego prowadzonego poza siecią sklepową". Z pisma wynika również, iż niedługo przekroczy próg przychodów wymaganych do instalacji kasy fiskalnej.

Stosownie do regulacji § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971, z późn. zm.) - zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia w roku 2004 kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł z działalności określonej w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm. - podatników rozpoczynających w danym roku podatkowym wykonywanie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy.

Przedmiotowy przepis rozporządzenia ma zastosowanie również na gruncie "nowej" ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) z uwagi na regulację art. 165 tej ustawy (przepisy przejściowe). Natomiast w art. 29 ust. 1 ww. ustawy mówi się o obrotach uzyskiwanych z tyt. sprzedaży towarów i usług, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż charakter prowadzonej sprzedaży nie zwalnia Pani po przekroczeniu ww. obrotu z obowiązku instalacji kasy.

Odnośnie natomiast drugiej części zapytania dotyczącej obowiązku "konieczności i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT" organ podatkowy wskazuje na zapis art. 109 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zgodnie z którym podatnicy obowiązani są (z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 - prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 128 dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wyjaśnia, że ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej spełnia wymogi o których mowa w art. 109 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zatem prowadzenie "dodatkowej" ewidencji jest zbędne, chyba że podatnik dokonał sprzedaży nie podlegającej ewidencjonowaniu przy użyciu kasy fiskalnej. Wówczas w celu określenia wartości sprzedaży i kwoty podatku należnego niezbędne staje się objęcie odrębną ewidencją tych wartości.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl