PP/443-P73/05/DW - Sporządzenie spisu z natury w przypadku rozwiązania spółki dla potrzeb opodatkowania podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Kartuzach PP/443-P73/05/DW Sporządzenie spisu z natury w przypadku rozwiązania spółki dla potrzeb opodatkowania podatkiem VAT.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy:

*

art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60),

po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 16 sierpnia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podstawy opodatkowania towarów podlegających spisowi z natury

stwierdza,

że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2005 r. Podatnik złożył w tut. Organie podatkowym wniosek w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie Podatnika.

W myśl art. 14a § 1 w/cyt. ustawy, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w związku z zakończeniem działalności sporządziła remanent likwidacyjny. W spisie poza jedną pozycją tj. agregat chłodniczy (wniesiony jako aport) ujęto środki trwałe, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku o kwotę podatku naliczonego. Podatek VAT naliczony od wartości początkowej został pomniejszony o amortyzację.

Na gruncie powstałych wątpliwości Podatnik wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego poprzez wskazanie, czy Spółka postąpiła właściwie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

*

rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

*

zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 4 ustawy przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy również podkreślić, iż zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu. W świetle art. 14 ust. 6 ustawy obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 14 ust. 8 jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona na podstawie art. 29 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy tj. według ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Powyższe oznacza więc, że opodatkowując dany towar w remanencie likwidacyjnym podatnik zobowiązany jest za podstawę opodatkowania przyjąć jego cenę zakupu, pomimo tego, że wartość rynkowa tych towarów jest teraz znacznie niższa. Oznacza to, że od towarów posiadanych na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a niesprzedanych, podatnik ma obowiązek zwrócić do urzędu skarbowego podatek od towarów i usług odliczony przy ich zakupie.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że w świetle przepisów w/cyt. ustawy o podatku od towarów i usług Spółka nieprawidłowo umieściła w spisie z natury środek trwały tj. agregat chłodniczy, gdyż zgodnie z pismem wyjaśniającym dotyczącym remanentu likwidacyjnego, w stosunku do ww. środka trwałego nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, Podatnik obowiązany jest do: sporządzenia prawidłowego spisu z natury towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, opodatkowania ich wartości podatkiem od towarów i usług, oraz ustalenia wartości towarów podlegających spisowi z natury według ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, według kosztu wytworzenia określonego w momencie dostawy tych towarów.

Mając na uwadze powyższe tutejszy Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl