PP/443-99-1-1/05 - Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wykonania robót budowlano-montażowych

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 sierpnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-99-1-1/05 Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wykonania robót budowlano-montażowych

Pytanie podatnika

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług generalnego wykonawstwa?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 maja 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dot. momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług generalnego wykonawstwa - stwierdza, że stanowisko Strony jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25 maja 2005 r. w kancelarii tutejszego Urzędu Skarbowego złożono wniosek Strony z dnia 24 maja 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) dot. momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług generalnego wykonawstwa.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Spółka jest firmą budowlaną, która, wykonując roboty budowlano-montażowe, często korzysta z usług podwykonawców. Zgodnie z umową Strona obciąża swoich podwykonawców tzw. kosztami generalnego wykonawstwa. Wartość netto wystawianych faktur jest określona procentowo (np. 2, 3, 5%) w stosunku do kwoty netto lub brutto otrzymanej faktury od podwykonawcy.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem - kiedy powstaje obowiązek podatkowy od wystawionych faktur za koszty GW.

Zdaniem Spółki wystawione faktury za koszty GW dotyczą robót budowlano-montażowych i obowiązek podatkowy powstaje na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku świadczenia usług budowlano-montażowych, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonaną usługę, a jeżeli zapłata nie wystąpi - obowiązek podatkowy powstanie z upływem 30 dni licząc od dnia wykonania usługi.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl generalnej zasady wyrażonej w art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1, a w przypadku, gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast dla usług budowlano-montażowych na mocy normy prawnej zawartej w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT został określony szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, będący odstępstwem od generalnej zasady zawartej w art. 19 ust. 1 i ust. 4 tej ustawy. W świetle tego artykułu obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania tych usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z powyższego wynika, iż zobowiązanie w podatku VAT powstaje z mocy prawa, a każde wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu lub wystawienie faktury potwierdzającej wykonanie usługi lub sprzedaż towaru w rozumieniu tej ustawy prowadzi do powstania obowiązku podatkowego.

Niezależnie zatem od tego, czy roboty budowlano-montażowe wykonywane są bezpośrednio przez firmę podpisującą umowę z inwestorem, czy też przez podwykonawcę, moment powstania obowiązku podatkowego pozostaje ten sam. Obowiązek podatkowy w przedstawionej przez Spółkę sytuacji powstanie więc z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania tych usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;

- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl