PP/443-95-1-GK/04 - Opodatkowanie otrzymanych wpłat, jako zaliczek na przyszłe dostawy energii cieplnej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-95-1-GK/04 Opodatkowanie otrzymanych wpłat, jako zaliczek na przyszłe dostawy energii cieplnej

Pytanie podatnika

Czy w przypadku, gdy odbiorca energii cieplnej dokonuje wpłat, które nie wynikają z zawartej umowy, jak również z wystawionych faktur VAT powstaje obowiązek podatkowy?

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.).

Pismem z dnia 15 czerwca 2004 r. Nr ES/1687/2004, Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi ciepłownicze, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli termin ten został określony w umowie na dostawę energii cieplnej, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 44, poz. 535) - zwanej dalej - ustawą. Zdarzają się przypadki, gdy odbiorca energii cieplnej dokonuje wpłat, które nie wynikają z zawartej umowy, jak również z wystawionych faktur VAT.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności opodatkowania otrzymanych wpłat, jako zaliczek na przyszłe dostawy energii cieplnej. W opinii Podatnika, wpłata zaliczki nie rodzi powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Stanowisko Spółki zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostawy m.in. energii cieplnej oraz gazu przewodowego. Przepis ten ma charakter normy szczególnej i w konsekwencji w odniesieniu do dostaw wymienionych w nim towarów wyłącza - zgodnie z zasadą "lex specialis derogat lex generali"- stosowanie ogólnej reguły dotyczącej powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania przedpłat, zaliczek, zadatków wynikającej z art. 19 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Należy jednak podkreślić, że szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, wynikający z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy odnosi się do dostaw energii cieplnej dokonywanych na podstawie umów, w których został określony termin płatności z tego tytułu. Jeśli dostawy dokonywane są na podstawie umów, gdzie termin płatności nie został określony, to wówczas obowiązek podatkowy powstaje wg. zasad ogólnych, a więc także z uwzględnieniem postanowień art. 19 ust. 11 ustawy.

Reasumując, w przypadku określenia w umowie, dotyczącej dostaw energii cieplnej, terminu płatności otrzymanie zaliczki nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl