PP/443-91-2-GK/04 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług darowizn produkowanych wyrobów oraz towarów zakupionych w celu ich dalszego przekazania na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-91-2-GK/04 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług darowizn produkowanych wyrobów oraz towarów zakupionych w celu ich dalszego przekazania na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Pytanie podatnika Przekazanie w formie darowizny instytucjom zewnętrznym produkowanych wyrobów oraz towarów zakupionych w celu ich dalszego przekazania.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 2 czerwca 2004 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka w okresie od stycznia zamierza przekazać darowizny produkowanych wyrobów będących przedmiotem jej działalności handlowej oraz towarów zakupionych w celu przekazania instytucjom zewnętrznym,

Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy produkcji lub zakupie tych wyrobów,

darowizna będzie przekazana na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności opodatkowania przekazania ww. towarów w formie darowizny podmiotom trzecim. W opinii Podatnika przekazanie to nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Stanowisko Spółki nie zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i u sług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą" - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z literalnego brzmienia cytowanych przepisów ustawy nie wynika aby przekazanie przez Podatnika towarów w formie darowizny było czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy darowizna ta związana jest z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Jednakże art. 7 ust. 3 ustawy stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Z powołanego przepisu a contrario wynika, iż darowizna towarów nie będących prezentami o małej wartości i próbkami w rozumieniu ustawy jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opinii tut. organu podatkowego przy wykładni przedmiotowych zapisów ustawy należy również wziąć pod uwagę zasadę racjonalności ustawodawcy, bowiem w przypadku nie objęcia przepisem ust. 2 art. 7 darowizny towarów, na cele związane z jego przedsiębiorstwem, zapis ust. 3 art. 7 byłby zbędny.

Reasumując przedmiotowe darowizny w opinii tut. organu podatkowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli przysługiwało podatnikowi prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów będących przedmiotem darowizny.

Od powyższej zasady istnieje wyjątek o którym mowa w powołanym art. 7 ust. 3 ustawy. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 - które nie mają zastosowania w niniejszej sprawie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl