PP/443-9/07/BB - Darowizna przedsiębiorstwa - opodatkowanie podatkiem VAT i korekta podatku naliczonego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Nysie PP/443-9/07/BB Darowizna przedsiębiorstwa - opodatkowanie podatkiem VAT i korekta podatku naliczonego.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 i art. 217 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2007 r. (wpływ 7 marca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dotyczącej wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT czynności zbycia przedsiębiorstwa w formie darowizny - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Podatnik wykonuje działalność gospodarczą w zakresie handlu, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem VAT. Działalność prowadzona jest w budynku, który wraz z gruntem stanowił współwłasność małżeńską. Po śmierci męża, w r. 2005, w wyniku sądowego stwierdzenia nabycia spadku, współwłaścicielami budynku zostali także syn i córka. Podatnik chciałby przekazać w drodze darowizny firmę wraz ze wspomnianą nieruchomością synowi.

Pytanie wnioskodawcy:

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy darowizna przedsiębiorstwa będzie zwolniona od opodatkowania podatkiem VAT?

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika, czynność zbycia przedsiębiorstwa, w tym wypadku w formie darowizny, jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bez konieczności dokonania korekty odliczonego przy zakupie podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia "przedsiębiorstwo". Przedmiotową definicję pojęcia "przedsiębiorstwo" zawiera art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

*

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

*

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

*

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

*

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia,

*

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

*

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

*

tajemnice przedsiębiorstwa,

*

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Ustawodawca nie zdefiniował również co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". W ocenie tut. Organu podatkowego, pojęcie to należy rozumieć w sposób szerszy, zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy tzn. iż "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę lub przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aportu.

Należy podkreślić, że przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Zbycie poszczególnych elementów przedsiębiorstwa, choćby nawet przedstawiały one znaczną wartość w porównaniu z wartością całego przedsiębiorstwa, nie stanowi podstawy do uznania, iż faktycznie nastąpiło jego zbycie.

W świetle powyższych przepisów, należy stwierdzić, że czynność zbycia całego przedsiębiorstwa, w przedmiotowej sprawie, w drodze darowizny, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 cyt. wyżej ustawy o VAT i tym samym nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika - zbywcę, co pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności podatku od towarów i usług. Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy, obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa, w zakresie podatku naliczonego, który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, czy też gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości (art. 91 ust. 9 cyt. ustawy o VAT).

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl