PP/443-9/04 - Stawka VAT na roboty budowlano-montażowe prowadzone w budynku zbiorowego zamieszkania

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Opatowie PP/443-9/04 Stawka VAT na roboty budowlano-montażowe prowadzone w budynku zbiorowego zamieszkania

Pytanie podatnika

Jaką stawką VAT należy opodatkować roboty budowlano-montażowe prowadzone w budynku zbiorowego zamieszkania, jakim jest dom pomocy społecznej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 23 czerwca 2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług robót budowlano montażowych prowadzonych w budynku przeznaczonym dla mieszkańców domu pomocy społecznej informuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl art. 146 ust. 2 ustawy VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy VAT ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z wniosku z dnia 23 czerwca 2004 r. wynika, że Dom Pomocy Społecznej w "Z" przystąpił do realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą - Budowa budynku mieszkalnego dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w "Z". Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 3.064 m2, całkowita powierzchnia użytkowa to 2.395 m2, powierzchnia mieszkalna zajmuje 1.784 m2, co stanowi 74,49% całkowitej powierzchni użytkowej budynku.

Zdaniem Domu Pomocy Społecznej w "Z" omawiany budynek zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych jest budynkiem mieszkalnym i mieści się w grupie 113 - "budynki zbiorowego zamieszkania", w klasie 1130 - gdzie sklasyfikowano m.in. "domy opieki społecznej". Ponadto zdaniem Państwa stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a oraz poz. 161 załącznika Nr 3 ustawy VAT roboty budowlano - montażowe prowadzone w omawianym obiekcie objęte są stawką podatkową 7%.

Zdaniem tutejszego organu roboty budowlano - montażowe wykonywane w budynku przeznaczonym dla mieszkańców domu pomocy społecznej nie zostały objęte stawką podatkową 7%. W art. 2 wymienionej ustawy wyraźnie wskazano definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego, przez które w przypadku budynków zbiorowego zamieszkania należy rozumieć wyłącznie (ex - 113) budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym tutejszy organ nie podziela stanowiska Domu Pomocy Społecznej, że roboty budowlano-montażowe prowadzone w omawianym obiekcie opodatkowane są stawką 7%.

Zdaniem tutejszego organu roboty budowlano - montażowe wykonywane w domu pomocy społecznej opodatkowaną są stawką 22%.

Ponadto tutejszy organ informuje, że zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy VAT stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów.

W myśl art. 176 pkt 4 ustawy VAT ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym, że - art. 41 ust. 12 stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl