PP-443/8881/41/05 - Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów lub prokuratorów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 sierpnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim PP-443/8881/41/05 Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów lub prokuratorów

Pytanie podatnika

Podatnik zapytuje o moment powstania obowiązku podatkowego w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 maja 2005 r. dla usług świadczonych na zlecenie sądów przez biegłych sądowych.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 lipca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług świadczonych na zlecenie sądów przez biegłych sądowych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym do tutejszego organu podatkowego wniosku Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku VAT dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług świadczonych na zlecenie sądów przez biegłych sądowych.

Jak napisał we wniosku Podatnik od 1 czerwca 2005 r., czyli po wejściu w życie zmian do rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązuje nowy szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Wynika on z dodania do § 3 rozporządzenia ust. 2, a dotyczy usług świadczonych na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych oraz prokuratury przez podmioty, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym. Dla ww. usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Natomiast do chwili wejścia w życie ww. nowelizacji, wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 797), obowiązek podatkowy dla ww. usług powstał na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi, lub wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi. Przy czym jak wskazał Podatnik dla usług wykonanych przez adwokatów stosowano praktykę, zgodnie z którą jako moment wykonania usługi przyjmowano datę uprawomocnienia się wyroku zasądzającego wynagrodzenie.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się o ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego od świadczonych usług według stanu prawnego od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 maja 2005 r.

Zdaniem Podatnika prawidłowe będzie postępowanie, w którym biegły sądowy przyjmie że obowiązek podatkowy dla usług wykonywanych dla sądów powstaje w dniu wystawienia faktury.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie oraz w oparciu o przepisy prawa podatkowego tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Sporządzanie opinii dla sądu przez biegłego sądowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony warunek określony w art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, dotyczącym odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności.

W złożonym do tutejszego organu podatkowego wniosku Podatnik zwrócił się z pytaniem, w sprawie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego od świadczonych usług według stanu prawnego od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 maja 2005 r.

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy informuje, iż moment powstania obowiązku podatkowego dla powyższych usług ustalany był do dnia 31 maja 2005 r. na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ust. 1 z uwzględnieniem art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Powstawał on z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wykonanie to powinno być potwierdzone fakturą - z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Za moment wykonania usługi przez biegłego sądowego należy przyjąć chwilę przekazania sądowi sporządzonej na jego polecenie opinii wraz z rachunkiem, w którym określona jest kwota żądana za wykonanie tej opinii.

Zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę. W powyższej sytuacji będzie zatem istniał obowiązek wystawienia faktury. Obowiązek podatkowy powstanie więc zgodnie z art. 19 ust. 4 ww. ustawy. Faktura powinna być wystawiona na kwotę wynikającą z przedstawionego sądowi rachunku. W przypadku przyznania przez sąd mniejszego lub większego wynagrodzenia, niż wynikające z rachunku - należy skorygować wystawioną uprzednio fakturę VAT.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, iż ma mocy § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 797), obowiązującego od dnia 1 czerwca 2005 r., w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, którym sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Zatem stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2005 r. odnośnie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 maja 2005 r. dla usług świadczonych na zlecenie sądów przez biegłych sądowych jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl