PP/443/83/04 - Sprzedaż energii cieplnej na ogrzewanie pomieszczeń w budynku urzędu gminy - prawidłowa faktura

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Jaśle PP/443/83/04 Sprzedaż energii cieplnej na ogrzewanie pomieszczeń w budynku urzędu gminy - prawidłowa faktura

Pytanie podatnika

Park Narodowy dostarcza na podstawie załączonej do wniosku umowy zawartej z zarządem gminy energię cieplną na ogrzewanie pomieszczeń w budynku urzędu gminy i gminnego ośrodka zdrowia. Podstawą obciążenia strony umowy są rzeczywiste koszty utrzymania kotłowni należącej do Parku Narodowego, takie jak: 67,7 % zużytego lub zakupionego oleju opałowego oraz 50 % kosztów przeglądów i napraw kotłów. Jak prawidłowo zafakturować taką sprzedaż?

Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 4 października 2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

W zapytaniu z dnia 4 października 2004 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:

Park Narodowy dostarcza na podstawie załączonej do wniosku umowy zawartej z zarządem gminy energię cieplną na ogrzewanie pomieszczeń w budynku urzędu gminy i gminnego ośrodka zdrowia. Podstawą obciążenia strony umowy są rzeczywiste koszty utrzymania kotłowni należącej do Parku Narodowego, takie jak: 67,7 % zużytego lub zakupionego oleju opałowego oraz 50 % kosztów przeglądów i napraw kotłów. Zwrócono się w związku z tym z zapytaniem jak prawidłowo zafakturować tą sprzedaż.

W odpowiedzi na wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

- zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W związku z powyższym na podstawie przedłożonej do wniosku umowy, jednostka świadczy usługi dostarczenia energii cieplnej na ogrzewanie pomieszczeń, a nie natomiast - jak to sugerowane jest w przedmiotowym wniosku - odsprzedaje olej opałowy, który wykorzystywany jest przez jednostkę do ogrzewania pomieszczeń zgodnie z umową. Usługa ta jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %. Warunki płatności za tą usługę określone są w § 4 załączonej umowy.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. (obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 cyt. ustawy).

W myśl art. 106 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 (które w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania). Zasady wystawiania faktur zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) (§ 12, 14, 18).

W dniu 25 czerwca 2004 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 145, poz. 1541 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z tym dniem w § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) dodano pkt 14, na mocy którego zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy (tj. usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych) oraz usług komunikacji miejskiej. Z uwagi zatem na brzmienie cytowanego powyżej przepisu, jeżeli będą spełnione powyższe warunki, usługa dostarczenia energii cieplnej zwolniona będzie od podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl