PP/443-8-1-GK/07 - Obniżenie podatku w przypadku samochodów demonstracyjnych używanych dłużej niż rok.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2007 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-8-1-GK/07 Obniżenie podatku w przypadku samochodów demonstracyjnych używanych dłużej niż rok.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 25 stycznia 2007 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25 stycznia 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29 stycznia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26 lutego 2007 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży samochodów osobowych. Dla celów przedmiotowej działalności Spółka zakupuje samochody demonstracyjne związane z prowadzoną działalnością w zakresie sprzedaży samochodów. Samochody te są towarami handlowymi i po upływie programu demo są przedmiotem odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Zdarzają się jednak wypadki, gdy przedmiotowe pojazdy są używane przez Spółkę dłużej niż jeden rok, a dla części pojazdów programy demo trwają dwa lata. Spółka przy zakupie przedmiotowych pojazdów obniża kwotę podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup tych samochodów.

Spółka zadała pytanie czy w związku z faktem, iż przedmiotowe pojazdy używane są w Spółce powyżej roku, następuje zmiana uprawnienia Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o całość kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich zakup.

W opinii Podatnika fakt, iż Spółka będzie użytkowała przedmiotowy pojazd powyżej jednego roku nie wpływa na prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. - zwanej dalej "ustawą") w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje zakupu przedmiotowych pojazdów w celu dalszej odprzedaży, zatem wykonuje działalność w zakresie ich odprzedaży. Powyższe powoduje, iż ograniczenie wynikające z powołanego art. 86 ust. 3 nie będzie miało zastosowania w przedmiotowej sprawie, a Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy. Fakt użytkowania przez Spółkę pojazdów powyżej jednego roku wyłącznie do wykonywania działalności opodatkowanej nie będzie miał wpływu na obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl