PP/443-8/05 - Zakup kawy, herbaty i cukru zużywanej przez pracowników w czasie pracy a opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim PP/443-8/05 Zakup kawy, herbaty i cukru zużywanej przez pracowników w czasie pracy a opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

POSTANOWIENIE

w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub., po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 13 stycznia 2005 r., orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości, organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 13 stycznia 2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego; w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje Pani zakupów kawy, herbaty, cukru itp. Następnie produkty te są zużywane przez zatrudnionych przez Panią pracowników w godzinach pracy w zakładzie pracy. Pracownicy mają swobodny dostęp do kawy i herbaty, nie jest on limitowany ani też zużycie ich w czasie pracy nie jest ewidencjonowane. Zatrudnione osoby nie mają prawa do zabierania tych produktów do domu, nie przysługuje im również ekwiwalent z tytułu niekorzystania z dostępnej kawy czy herbaty. Napoje są zapewniane ze względu na specyfikę prowadzonej działalności (praca biurowa) w celu uzyskania lepszej wydajności pracy.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawiono następujące stanowisko - cyt. "zużycie opisanych produktów przez pracowników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż opodatkowaniu podlega dostawa towarów należących do przedsiębiorstwa na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem - przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników. W opisanym przypadku przekazanie towarów jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, gdyż służy lepszej efektywności pracy, a nie służy osobistym celom pracowników, lecz jest związana z wykonywanymi obowiązkami".

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) art. 5 ust. 1 pkt 1 - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; art. 7 ust. 2 - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia; 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części; art. 7 ust. 3 - przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem; art. 8 ust. 2 - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub., dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w L. Ośrodek Zamiejscowy w Z. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. Lub., w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl