PP/443-52/1/05 - Obowiązek zamieszczania na wystawianej fakturze VAT nazwy firmy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Tczewie PP/443-52/1/05 Obowiązek zamieszczania na wystawianej fakturze VAT nazwy firmy.

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27 września 2005 r. (data złożenia pisma do Urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w kwestii prawidłowości wystawiania faktur VAT

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą (...). Podatnik jako wystawca faktury nie umieścił w nazwie firmy swojego imienia i nazwiska.

Podatnik pyta:

1.

czy taki sposób wystawienia faktury VAT jest dopuszczalny przez polskie prawo podatkowe,

2.

czy odbiorca tak wystawionej faktury VAT posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Kwestia drugiego pytania została rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem Nr PP/443-52/2/05.

Zdaniem Podatnika opisany w przedmiotowym piśmie sposób wystawiania faktur VAT jest dopuszczalny przez polskie prawo podatkowe.

Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast w myśl § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

W zakresie konieczności umieszczania na wystawianych fakturach VAT imienia i nazwiska przedsiębiorcy? osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnikami są m.in. osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2.

Zatem podatnikiem jest osoba fizyczna z imienia i nazwiska, a nie firma prowadzona przez osobę fizyczną. Imię i nazwisko osoby fizycznej stanowi tzw. rdzeń firmy. Firma osoby fizycznej może zawierać dodatki, np. pseudonim, określenie wskazujące na przedmiot działalności przedsiębiorcy, ale dane te mogą być umieszczone jedynie w formie dodatku fakultatywnego.

Tym samym prawidłowym i niezbędnym jest podawanie na fakturach imienia i nazwiska osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl