PP/443-51/06/JG-45012 - Korekta deklaracji w związku z otrzymaniem faktur korygujących, z których wynika, że wystawca jest małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2006 r. Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PP/443-51/06/JG-45012 Korekta deklaracji w związku z otrzymaniem faktur korygujących, z których wynika, że wystawca jest małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową.

Z wniosku Strony wynika, że w marcu 2006 r. Spółka otrzymałam od podatnika VAT - swojego dostawcy korekty faktur VAT mówiące o tym, że jest on małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową. Korekty te dotyczą faktur VAT wystawionych od początku 2005 r. Podatek naliczony z wyżej wymienionych faktur rozliczono zgodnie z art. 86 ust. 10a nie zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie VAT, czyli tak jak w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną "FAKTURA VAT-MP".

Wątpliwości dotyczą zastosowania § 17 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. oraz § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w przedstawionym niżej stanie faktycznym.

W związku z powyższym Podatnik pyta czy otrzymując korekty faktur VAT w marcu 2006 r., mówiące o tym, że podatnik ten jest małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową, powinien składać korekty deklaracji VAT wstecz, korygując w ten sposób VAT naliczony, a nie za miesiąc otrzymania korekt faktur VAT?

Spółka zamierza skorygować błędnie rozliczony podatek VAT z ww. faktur składając korekty deklaracji VAT za poszczególne miesiące. Rozliczając te faktury za miesiąc, w którym zostały one w części lub całkowicie zapłacone lub, w których przypada 90-ty dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi czyli zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia o VAT. Strona uważa, iż takie postępowanie jest prawidłowe.

Zgodnie z § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1.

jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

2.

jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Cytowany wyżej przepis § 17 ust. 4 dotyczy rozliczenia faktur korygujących, w których zwiększono lub zmniejszono kwoty podatku naliczonego. Przepis ten nie będzie miał zatem zastosowania w przypadku faktur korygujących fakturę pierwotną jedynie w zakresie uzupełnienia oznaczenia "FAKTURA VAT-MP".

W sytuacji opisanej w piśmie Spółki należy zastosować się do postanowień § 12 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zgodnie z którym w przypadku towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami "FAKTURA VAT-MP", podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym:

1.

uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

2.

uregulował w całości na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

3.

przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.

Uregulowania tego nie stosuje się do małych podatników, o których mowa w art. 21 ust. 1 i art. 99 ust. 3 ustawy.

W świetle powyższego w związku z otrzymanymi korektami faktur VAT, Spółka winna skorygować podatek naliczony rozliczony nieprawidłowo w związku z błędnie wystawionymi fakturami przez dostawcę-małego podatnika, składając korekty deklaracji VAT za poszczególne miesiące i rozliczając kwoty podatku naliczonego wynikającego z tych faktur w deklaracjach za miesiące, w których zostały one w części lub w całości zapłacone, a w przypadkach innych w rozliczeniu za miesiące w którym przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi. Realizując prawo do odliczenia z tytułu uiszczenia części należności z faktur VAT-MP, należy pamiętać, że powstaje ono jedynie w części uiszczonej.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje stanowisko Strony zawarte w piśmie za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl