PP-443/5/2003 - Obowiązek wystawienia faktury VAT RR

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2003 r. Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie PP-443/5/2003 Obowiązek wystawienia faktury VAT RR

Pytanie:

1. Czy podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT RR dokumentującej wpłacenie zaliczki nie przekraczającej połowy ceny zakontraktowanych produktów rolnych?

2. Kiedy winno nastąpić opodatkowanie faktur stwierdzających sprzedaż rolnikowi środków ochrony roślin, za które należność ma być rozliczona w zakontraktowanych produktach rolnych?

3. Czy można dokonywać korekty faktur VAT RR?

Odpowiedź:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty z zastrzeżeniem ust. 7b ust. 8 b pkt 2-4, 7 i 9-13 oraz ust. 8 c i 8 d. Przy czym użyty przez ustawodawcę termin "połowa ceny" wskazuje, że chodzi tu o cenę brutto, gdyż w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050) określono, że w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usług) podlega obciążeniu tymi podatkami. Zatem podatnik uiszczając, jak w przedmiotowej sytuacji, zaliczkę w kwocie - zgodnie z przedstawionym przez podatnika wyliczeniem - nie przekraczającej połowy ceny zakontraktowanego rzepaku, nie musi wystawiać faktury VAT RR dokumentującej wpłacenie tej zaliczki. Przy czym zaliczka ta, zgodnie z treścią art. 33b ust. 6 a pkt 1 ustawy o VAT, winna być przekazana na rachunek bankowy rolnika, zaś na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych należy podać dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty. Zatem podatnik słusznie uważa, że przekazanie zaliczki gotówką nie będzie uprawniało go do zwiększenia podatku naliczonego, stosownie do wielkości wpłaconej zaliczki.

Nadto podatnik podaje, że jednym z warunków zawieranych umów kontraktacji jest zakup przez rolnika u podatnika nawozów i środków ochrony roślin w kwocie 500 zł od każdego zakontraktowanego hektara, która to kwota będzie "rozliczona w rzepaku". Na zakup tychże środków podatnik wystawia faktury w miesiącu sprzedaży - miesiącu wydania towaru rolnikowi - i opodatkowuje wynikający z nich obrót. Takie działanie jest zgodne z treścią art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że: obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2 z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6a i art. 35 ust. 2a-6.

Podatnik w skierowanym do urzędu zapytaniu stwierdza, że "nie spotkał się" z fakturami korygującymi VAT RR. Otóż mimo, że zasady wystawiania faktur przez nabywcę dokumentujących zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, są odmienne od sposobu wystawiania pozostałych faktur, nie można wyłączyć możliwości wystawienia faktury korygującej do faktury VAT RR. Przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących i not korygujących są przepisami wspólnymi dla wszystkich faktur. Dlatego też nie ma przeszkód do wystawienia faktury korygującej VAT RR na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów podatków od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.).

Opublikowano: www.is.wroc.pl