PP/443-48/2004 - Opodatkowanie VAT prac wykonywanych na umowę zlecenia związanych z nadzorem technicznym nad budową dróg i ulic

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim PP/443-48/2004 Opodatkowanie VAT prac wykonywanych na umowę zlecenia związanych z nadzorem technicznym nad budową dróg i ulic

Pytanie podatnika

Jestem zatrudniony w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w L. Rejon Dróg w Z. w pełnym wymiarze czasu pracy. Ze względu na zarządzenie Dyrektora nie mogę prowadzićdziałalności gospodarczej, natomiast moge wykonywać prace na umowę zlecenia lub umowę o dzieło. Ponadto informuję, że wykonywane prace nie są związane z macierzystym zakładem lecz są wykonywane na rzecz innych podmiotów tj. Urzędów Gmin lub Miasta. Nie prowadząc działalnośći gospodarczej, podatek dochodowy od wykonywanych moich prac jest odprowadzany przez Zleceniodawcę, z którym jestem obligatoryjne związany umową zlecenia lub umową o dzieło. Analizując ustawę z dnia 11 marca 2004 r. art. 15 ust. 3 uważam, że wykonując prace na umowę zlecenia związane z nadzorem technicznym nad budową dróg i ulic oraz wykonywanie projektów technicznych na budowę dróg, ulic, placów, parkingów, chodników formie umowy o dzieło nie podlegam podatkowi VAT. Powyższa działalność nie jest traktowana za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Mając ścisły związek umowy ze zleceniodawcą na wykonanie powyższych prac oraz ciążącego obowiązku odprowadzania podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego przez Zleceniodawcę uważam, że wykonywanie powyższych prac nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana zapytanie zawarte w piśmie złożonym w tutejszym organie podatkowym w dniu 30 lipca 2004 roku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lub. wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujęce samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast stosownie do przepisu art. 15 ust. 3 cytowanej ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności: 1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1 - 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) tj.: przychody za stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy i przychód z tytułu członkowstwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, 2) wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do ktorej zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, 3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecajacym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W złożonym zapytaniu informuje Pan, że wykonuje prace związane z nadzorem technicznym nad budową dróg i ulic oraz wykonuje projekty techniczne na budowę dróg ulic, parkingów, chodników na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawartej z podmiotami nie będącymi Pana pracodawcami.

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazuje na następującą okoliczność, a mianowicie aby stwierdzić, czy wykonywane czynności nie będą uznane za działalność gospodarczą wykonywaną osobiście, muszą istnieć pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą prawne więzi tworzące stosunek prawny co do warunków wykonania tego zlecenia, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tego zlecenia zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku VAT. Wynika z tego, że jeżeli istnieje stosunek prawny w ramach którego zleceniodawca (zamawiający) w stosunku do osób trzecich ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy (wykonawcy) podejmowane w ramach umowy jak za działania własne (wobec zleceniodawcy zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie umowy), zlecenie (dzieło) będzie wykonywane osobiście przez zleceniobiorcę, zlecenie będzie wykonywane w określonym czasie i miejscu oraz w określony sposób, za wykonanie zlecenia (dzieła) zleceniobiorca otrzyma określone w umowie wynagrodzenie oraz zwrot udokumentowanych, niezbędnych kosztów - wówczas czynności wykonywane na podstawie takiego stosunku prawnego nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Chodzi więc o taki stosunek prawny pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy tj. między innymi obciążenie zlecenidawcy ryzykiem gospodarczym związanym z realizacją zamawianej usługi oraz podporządkowanie usługobiorcy co do warunków realizacji umówionych czynności.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że w przypadku umowy zlecenia lub innej o której mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w której nie określono cech istotnych dla umowy o pracę to wykonujący czynności na podstawie takich umów stają się podatnikami w rozumieniu art. 15 ust. 1 cytowanego na wstępie. Jednakże osoby wykonyjące czynności na podstawie umowy zlecenia lub innych o kórych mowa w zdaniu wcześniejszym, które będą podlegać VAT, będą ten podatek płacić dopiero po przekroczeniu kwoty o której mowa w art. 113 cytowanej ustawy o VAT, wynoszącej w skali roku równowartość 10 tyś. (czyli w 2004 roku - 45 700 zł). Przy czym osoby rozpoczynające tego rodzaju samodzielną działalność gospodarczą w roku podatkowym, korzystają z powyższego zwolnienia do momentu przekroczenia w/w kwoty w proporcji do roku podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl