PP/443-47-1/06 - Składanie deklaracji podatkowych VAT-7 w podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-47-1/06 Składanie deklaracji podatkowych VAT-7 w podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy deklaracje VAT-7 za listopad oraz grudzień 2005 r. zostały złożone prawidłowo?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 13 marca 2006 r. w sprawie obowiązku składania deklaracji podatkowych w podatku od towarów i usług VAT-7, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 13 marca 2006 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny

Podatnik złożył zgłoszenie identyfikacyjne / zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą w dniu 28 października 2005 r. W dniu 16 listopada 2005 r. Podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne w podatku od towarów i usług VAT-R, w którym w części C1 zaznaczył punkt 28.6 (podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy), deklarując równocześnie, iż pierwszą deklarację w podatku od towarów i usług złoży za miesiąc listopad 2005 r. W dniu 15 grudnia 2005 r. Podatnik złożył zgłoszenie VAT-R aktualizujące, zaznaczając w części C1 punkt 28.3, (podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy). Jednocześnie Podatnik złożył wyjaśnienie, iż w VAT-R złożonym w dniu 16 listopada 2005 r. pomylił się zaznaczając w części C1 pozycję nr 6. W dniu 2 lutego 2006 r. Podatnik złożył zgłoszenie VAT-R zaznaczając w części C1 pozycję nr 28.6, określając, iż pierwsza deklaracja zostanie złożona za miesiąc styczeń 2006 r.

Pierwszy przychód Podatnik osiągnął w miesiącu grudniu 2005 r. i związany był on ze świadczeniem usług szkoleniowych (zwolnionych z VAT). W styczniu 2006 r. został osiągnięty przychód ze świadczenia usług szkoleniowych (zwolnionych z VAT) oraz przychód z czynności opodatkowanych w stawce 22%. W listopadzie i grudniu 2005 r. Podatnik nie odliczał podatku VAT. Deklarację VAT-7 za styczeń 2006 r. złożono w terminie, natomiast deklaracje za miesiąc listopad oraz grudzień 2005 r. zostały złożone 27 lutego 2006 r. w związku z otrzymanym wezwaniem tut. Urzędu.

Na tle tych okoliczności sformułowano pytanie:

Czy deklaracje VAT-7 za listopad oraz grudzień 2005 r. zostały złożone prawidłowo?

Stanowisko Podatnika

Zdaniem Podatnika nie miał on obowiązku składania deklaracji VAT-7 za listopad i grudzień 2005 r. Jednocześnie Podatnik stoi na stanowisku, iż pierwszą deklarację VAT-7 był zobowiązany złożyć za miesiąc styczeń 2006 r.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast w myśl art. 113 ust. 9 ustawy o VAT podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Jednocześnie zgodnie z art. 113 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Natomiast zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy o VAT podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Zgodnie z art. 96 ust. 5 ustawy o VAT jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

- przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

- przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

- przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;

- przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Podatnik w dniu 16 listopada 2005 r. złożył w tut. Urzędzie zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R. Jednocześnie Podatnik zaznaczył, iż z dniem 1 listopada 2005 r., rezygnuje ze zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy o VAT, a pierwszą deklarację w podatku od towarów i usług VAT-7 złoży za miesiąc listopad 2005 r. W konsekwencji tut. organ podatkowy, na podstawie przedmiotowego zgłoszenia, dokonał rejestracji Podatnika jako podatnika VAT czynnego.

Mając na uwadze powyższe Podatnik był zobowiązany do składania deklaracji podatkowych w podatku od towarów i usług za kolejne okresy rozliczeniowe, począwszy od miesiąca listopada 2005 r. Deklaracja VAT-7 za listopad 2005 r. powinna zostać złożona w tut. Urzędzie do dnia 25 grudnia 2005 r. Zgodnie bowiem z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Należy również podkreślić, iż nieosiągnięcie przez Podatnika w listopadzie 2005 r. obrotu, nie stanowi podstawy do braku obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za powołany okres. Zgodnie bowiem z art. 99 ust. 7 ustawy o VAT przepisu art. 99 ust. 1 nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, chyba że przysługuje im zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego zgodnie z art. 87 lub przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 2 i 3.

W myśl art. 113 ust. 11 ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Tak więc Podatnik będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług będzie mógł skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym zrezygnował z tego zwolnienia (listopad 2005 r.). Tak więc złożone w dniu 15 grudnia 2005 r. zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, w którym Podatnik zaznaczył, iż z dniem 1 listopada zamierza korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9, nie wywarło skutku prawnego w postaci ponownego korzystania Podatnika ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl