PP/443-45-1/07 - Pobieranie opłat za parkowanie na drogach publicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-45-1/07 Pobieranie opłat za parkowanie na drogach publicznych.

"(...) Stosownie do przepisu art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (...) korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. (...) Opłaty za parkowanie są dochodami gminy na podstawie art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (...). Stosownie do art. 19 ustawy o drogach publicznych - organy samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu utrzymania i ochrony dróg są zarządcą drogi. (...) Zarządca drogi może wykonywać swoje obowiązki przy pomocy jednostki organizacyjnej, będącej zarządem drogi utworzonej przez radę gminy (...). Jako jednostka budżetowa prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (...). Uchwałą z dnia (...) Rady Miasta (...), podjętą na podstawie upoważnienia zawartego w art. 13b ustawy o drogach publicznych wprowadzono opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych na terenie miasta (...). Opłaty za parkowanie pobiera (...) jako jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego. W tym celu Jednostka zawarła umowę (...), której przedmiotem jest administrowanie strefą płatnego parkowania na terenie miasta. (...) Za wykonane usługi administrator otrzymuje wynagrodzenie, na które wystawia fakturę VAT.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu pobieranych opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych?

(...) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmian.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych (...) korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, natomiast art. 13b ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż Rada Gminy (Rada Miasta) na wniosek wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach może ustalić strefę płatnego parkowania.

(...) Biorąc pod uwagę fakt, że (...) będzie realizował zadania nałożone przedmiotową uchwałą Rady Miasta (...) (pobieranie opłat za parkowanie), zaś przedmiotowe opłaty pobierane są w trybie administracyjnym, nie na podstawie umów cywilnoprawnych, zatem w świetle wyżej przytoczonego art. 15 ust. 6 ustawy o VAT - nie będzie uznawany w tym zakresie za podatnika podatku od towarów i usług. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/12/18-19