PP/443-44-1-GK/06 - Opodatkowanie VAT nabycia prawa użytkowania wieczystego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 sierpnia 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-44-1-GK/06 Opodatkowanie VAT nabycia prawa użytkowania wieczystego

Pytanie podatnika

Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega prawo użytkowania wieczystego nabyte zarówno z mocy prawa, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat rocznych z tytułu korzystania z prawa użytkowania wieczystego gruntów przedstawione w piśmie z dnia 08 czerwca 2006 r., jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 08 czerwca 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14 czerwca 2006 r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka jest użytkownikiem wieczystym działek gruntowych. Przysługujące Spółce prawa użytkowania wieczystego zostały nabyte na różnych podstawach prawnych. W odniesieniu do części Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego z mocy prawa, co zostało stwierdzone decyzjami administracyjnymi. Część przysługujących praw Spółka nabyła na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych z poszczególnymi gminami. Jedna z gmin wystawiła faktury VAT jedynie w stosunku do opłat, które dotyczą gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste na podstawie umów cywilnoprawnych, natomiast kolejne gminy wystawiają faktury VAT do wszystkich opłat za użytkowanie wieczyste (zarówno nabytych z mocy prawa jak i umów cywilnoprawnych).

Spółka zadała pytanie czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega prawo użytkowania wieczystego nabyte zarówno z mocy prawa, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych.

Spółka przedstawiła stanowisko, iż czynności te, bez względu na sposób nabycia prawa wieczystego użytkowania, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, o czym stanowi art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zatem użytkowanie wieczyste ustanowione na podstawie przepisów w/w ustawy o gospodarce nieruchomościami podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku użytkowania wieczystego ustanowionego z mocy prawa w drodze decyzji wojewody wydanej na podstawie art. 2 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464 ze zm.) gminy, powiaty, czy obsługujące je urzędy nie działają jako podatnicy podatku od towarów i usług. W tym przypadku opłaty za użytkowanie wieczyste nie podlegają opodatkowaniu. Jednakże, w sytuacji gdy po wydaniu decyzji sporządzony zostanie akt notarialny, użytkowanie wieczyste podlegać będzie opodatkowaniu zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż jeżeli Spółka otrzymała fakturę VAT z naliczonym podatkiem od towarów i usług z tyt. opłat za użytkowanie wieczyste ustanowione w drodze decyzji wojewody, nie potwierdzone aktem notarialnym, zastosowanie znajdzie przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, w myśl którego nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana. Zatem jeżeli kwota wynikająca z faktury zostanie uregulowana to pomimo, iż faktura będzie dokumentowała czynność niepodlegającą opodatkowaniu, to podatnik będzie mieć prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury dopóty, dopóki wystawca faktury nie dokona jej korekty w zakresie opodatkowania.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl