PP/443-43-1-1/06 - Wniesienie do spółki w formie aportu wkładów niepieniężnych w postaci środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-43-1-1/06 Wniesienie do spółki w formie aportu wkładów niepieniężnych w postaci środka trwałego.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 marca 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wniesienia do spółki z o.o. w formie aportu wkładów niepieniężnych w postaci środka trwałego - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 10 marca 2006 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Gmina X chce wnieść w postaci aportu środek trwały w postaci wybudowanej przez siebie II kwatery składowiska odpadów do Spółki z o.o. Z. w ..., której jest wspólnikiem. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług wniesienia do spółki w formie aportu wkładów niepieniężnych (środka trwałego).

Podatnik stoi na stanowisku, iż wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia, co następuje:

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czy też grunty, czyli towary w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w sytuacji, gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez spółkę jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zgodnie z treścią wskazanego powyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie art. 82 ust. 3 cyt. ustawy zawiera delegację, zgodnie z którą minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia od podatku, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień (...). W rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) Minister Finansów skorzystał ze wskazanego powyżej uprawnienia, określając m.in. katalog usług korzystających ze zwolnienia przedmiotowego. W myśl § 8 ust. 1 pkt 6 cytowanego rozporządzenia zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika, uznać należy, że przedmiotowe składniki majątkowe wnoszone w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z o.o. zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl