PP/443/42/06 - Opodatkowanie darowizny przedsiębiorstwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Jaśle PP/443/42/06 Opodatkowanie darowizny przedsiębiorstwa

Pytanie podatnika

Czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług czynność darowizny przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy jest wyłączona od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2006, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

W dniu 28.06.2006 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka cywilna w ramach której prowadzona jest działalność gospodarcza, dokona w drodze darowizny zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego, na rzecz zstępnego. Następnie wspólnicy postanowili zlikwidować Spółkę cywilną i zakończyć działalność gospodarczą. Na dzień likwidacji Spółka sporządzi remanent wykazujący wartości zerowe.

W związku z powyższym zadano pytanie, czy po uprzednim zbyciu wszystkich składników przedsiębiorstwa w drodze darowizny, późniejsze zakończenie działalności gospodarczej nie spowoduje powstania zobowiązania w podatku VAT. Wyrażono stanowisko, że zbycie wszystkich składników przedsiębiorstwa w formie darowizny w konsekwencji spowoduje, iż na gruncie obowiązujących przepisów podatkowych, nie powstanie po stronie Podatnika-Spółki zobowiązanie w podatku VAT.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów podatkowych. Z opisanego stanu faktycznego i zaprezentowanego stanowiska Spółki wynika, że wniosek dotyczy ustalenia czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług czynność darowizny przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy jest wyłączona od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług cyt. w sentencji opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (art. 8 ust. 1).

W myśl art. 6 pkt 1 tej ustawy, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. nie zawiera definicji pojęcia "przedsiębiorstwo" oraz pojęcia "transakcji zbycia". Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. Zatem oznacza to, iż nie jest istotna forma, a samo zadysponowanie przedsiębiorstwem w taki sposób, że dochodzi do jego zbycia. Zbycie należy rozumieć jako jakąkolwiek czynność prowadzącą do przeniesienia własności. Termin ten w swoim znaczeniu zbliżony jest do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, iż zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, na przykład sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Pojęcie "przedsiębiorstwo" lub "zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans" nie zostało zdefiniowane dla celów podatku od towarów i usług. Przedmiotową definicję pojęcia "przedsiębiorstwo" zawiera art. 551 K.c. zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie, Spółka wskazała, iż przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c. Zgodnie więc z treścią art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl