PP-443/42/04 - Stawka podatku VAT na usługi dla zakupionego z Włoch towaru i sprzedanego z marżą do klienta polskiego, który został przez niego zareklamowany.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 września 2004 r. Urząd Skarbowy w Żninie PP-443/42/04 Stawka podatku VAT na usługi dla zakupionego z Włoch towaru i sprzedanego z marżą do klienta polskiego, który został przez niego zareklamowany.

Pytanie podatnika

Stawka podatku VAT na usługi dla zakupionego z Włoch towaru i sprzedanego z marżą do klienta polskiego, który został przez niego zareklamowany, a naprawy reklamacyjnej dokonuje Podatnik na zlecenie firmy Włoskiej.

W dniu 10 sierpnia 2004 roku do tut. Urzędu wpłynęła (uzupełniona w dniu 30 sierpnia 2004 roku) prośba Podatnika o interpretację przepisów podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca pyta o stawkę podatku VAT na usługi dla zakupionego z Włoch towaru i sprzedanego z marżą do klienta polskiego, który został przez niego zareklamowany, a naprawy reklamacyjnej dokonuje Podatnik na zlecenie firmy Włoskiej.

Ponadto, Podatnik pyta o zakupiony towar z Włoch przez klienta polskiego, który zareklamował towar, a Podatnik dokonuje naprawy tego towaru na zlecenie firmy Włoskiej w przedstawionych przypadkach towar nie opuszcza granicy Polski. Zdaniem Podatnika do rozliczenia podatku VAT zobowiązana jest firma Włoska, a usługa Wnioskodawcy jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28, w którym mowa, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z art. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zatem sprzedaż usług dla takiego kontrahenta nie będzie podlegała opodatkowaniu w kraju.

Gdy odbiorca nie podał świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę numeru pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia usługi jest terytorium kraju (Polska). Sprzedaż taka podlega tak samo jak sprzedaż na rzecz kontrahenta krajowego, opodatkowaniu wg stawki podstawowej określonej w art. 41 ust. 1 ustawy, czyli 22%.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl