PP/443-41-1/05 - Koszty transportu dostarczanych towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-41-1/05 Koszty transportu dostarczanych towarów.

"(...) Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania, czyli obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Cytowany przepis nie wymienia wprost kosztów transportu wliczonego w cenę dostawy jako elementu składowego podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym należy sięgnąć do brzmienia art. 11 A pkt 2b VI Dyrektywy Rady UE. W przepisie tym dla obrotu krajowego ustalono regułę, zgodnie z którą podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę. Przepis ten dotyczy kosztów bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów lub usług, które zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucany jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego.

Należy zatem uznać, iż w przypadku obrotu towarowego, jeżeli dostawca wliczy wartość usługi przewozowej w cenę towaru, nie ma podstaw prawnych do wyłączania tej usługi i opodatkowywania jej odrębnie, według stawki właściwej dla usługi transportowej zamiast stawki właściwej dla towaru.

Zgodnie ze stanowiskiem NSA (wyrok NSA z 27 maja 2002 r., sygn. akt I SA/Wr 120/01): Jeżeli całość świadczenia należnego od nabywcy obejmuje także koszty przesłania (przewozu) towaru, to w cenę towaru wchodzą koszty jego transportu. Realizacja transportu sprzedawanego towaru jest w takim przypadku niezbędnym elementem świadczenia sprzedawcy w ramach umowy sprzedaży towaru i brak jest prawnych podstaw do jego wyodrębniana z tegoż świadczenia. Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy nie realizuje wówczas usług transportowych. Jeżeli świadczenie sprzedawcy zobowiązującego się dostarczyć towar kupującemu do wskazanego przez niego miejsca obejmuje także koszty transportu, to oznacza to, że podstawa opodatkowania VAT takiej sprzedaży obejmuje również koszty przewozu, a całość świadczenia powinna być opodatkowana według stawki właściwej dla sprzedaży towaru. W tej sytuacji bezpodstawne jest wyodrębnienie ze świadczenia sprzedaży towarów usługi przewozowej i opodatkowanie kosztów tej usługi w sposób odrębny od sprzedaży towarów.

Reasumując, przewóz do nabywcy kredy pastewnej opodatkowanej stawką 7% lub nawozów magnezowych i wapniowych opodatkowanych stawką 3%, wykonywany przez sprzedawcę tych produktów lub na jego zlecenie, jest opodatkowany tą samą stawką VAT co sprzedawany towar, czyli odpowiednio 7% lub 3%. Nie ma tu natomiast zastosowania podstawowa 22% stawka VAT właściwa tylko dla usług transportu towarów, tj. niezależnie od rodzaju przewożonego towaru. Skoro bowiem sprzedawany jest towar wraz z jego transportem, przy czym obydwie te czynności świadczy ten sam podmiot, to dla celów podatku VAT mamy do czynienia z jednorodną czynnością, czyli ze sprzedażą towaru, choć z pomocniczymi czynnościami towarzyszącymi tej czynności głównej. Za taką należy uznać tylko i wyłącznie sprzedaż towaru. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2005/7/23