PP/443-35/3/06 - Dostawa budynku mieszkalno-usługowego przez osobę fizyczną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2006 r. Urząd Skarbowy w Bochni PP/443-35/3/06 Dostawa budynku mieszkalno-usługowego przez osobę fizyczną.

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jednocześnie, w myśl art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Oznacza to, że status podatnika podatku od towarów i usług związany jest z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej, w rozumieniu cytowanych wyżej przepisów ustawy. Podatnikiem więc staje się również ten, kto wykonał czynności opodatkowane jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Przepisy ustawy nie określają definicji pojęcia "zamiar", dlatego też w każdym przypadku należy zbadać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki prawno-podatkowe było wykonywanie tej czynności wielokrotnie.

Z treści wniosku wynika, iż obecnie nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. W toku realizacji inwestycji nie dokonywał Pan obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z ponoszonymi wydatkami inwestycyjnymi. Przystąpienie do budowy budynku mieszkalno-usługowego było związane z potrzebami osobistymi (środki finansowe pochodziły z majątku małżonków), a nie z zamiarem dalszej odsprzedaży. Dostawa nieruchomości jest jednorazowa, dokonywana przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Tak więc objęcie danej czynności podatkiem od towarów i usług wymaga każdorazowej analizy, czy do dostawy towarów lub świadczenia usług doszło w warunkach pozwalających na uznanie, że strona transakcji w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik. Należy zatem określić, czy w związku ze sprzedażą budynku mieszkalno-usługowego (częściowo oddanego do użytku - inwestycja w toku) można Pana uznać za podatnika.

Stan faktyczny nie wskazuje na to, iż dokonując sprzedaży opisanej nieruchomości występuje Pan w takim charakterze. Przystąpienie do realizacja inwestycji nie wynikało z zamiaru jej odprzedaży. Sprzedaż wymienionego budynku mieszkalno-usługowego (częściowo oddanego do użytku - inwestycja w toku) stanowi wyłącznie wykonywanie przysługującego Panu prawa zbycia własności, a zatem nie oznacza ona wykonywania działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika również, iż nie miał Pan zamiaru kontynuowania wykonywania tej czynności, czy też nadania jej stałego (zorganizowanego) charakteru, co jest warunkiem uznania takiej czynności za działalność gospodarczą.

Dokonując dostawy budynku mieszkalno-usługowego (częściowo oddanego do użytku - inwestycja w toku) nie działa Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, zatem czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Jak wspomniano wyżej, każda transakcja sprzedaży wymaga przeprowadzenia analizy, czy do dostawy towarów (lub świadczenia usług) doszło w warunkach pozwalających na uznanie, że strona transakcji w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik. W związku z powyższym, niniejszą interpretację wydano ściśle w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i dotyczy ona konkretnej czynności opisanej w tym wniosku. W przypadku, gdy Wnioskodawca jest właścicielem innych nieruchomości, które zamierza sprzedać, każdorazowo należy zbadać, czy nie zachodzą przesłanki opodatkowania tych transakcji.

Reasumując, jednorazowa sprzedaż budynku mieszkalno-usługowego (częściowo oddanego do użytku - inwestycja w toku), opisanego we wniosku, nie stanowi samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/9