PP/443-34/05 - Budowa sieci gazociągów przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 22% do całości inwestycji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Jarocinie PP/443-34/05 Budowa sieci gazociągów przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 22% do całości inwestycji

Pytanie podatnika

Przy budowie sieci gazociągów brak jest wydzielenia części związanej z budownictwem mieszkaniowym. Czy zasadne jest zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 22% do całości inwestycji?

Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Spółka wykonuje inwestycję w postaci budowy sieci gazociągów średniego ciśnienia, która wykonywana jest zarówno na rzecz gospodarstw domowych (infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu) jak również na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W związku z powyższym, jednostka zwróciła się do inwestora o określenie struktury procentowej usług związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, która pozwoliła by na zastosowanie obniżonej stawki VAT w wys. 7% do tej części usług. Z uwagi na fakt, iż inwestor nie potrafi określić w sposób jednoznaczny ww. proporcji, zdaniem spółki do całości robót należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) w okresie do 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, przy czym przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu (art. 146 ust. 3 ustawy) rozumie się między innymi sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli są one związane ze obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W praktyce ww. infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu (poza nielicznymi przypadkami) może być związana zarówno z funkcjami gospodarczymi (lokale użytkowe w mieście i budynki gospodarcze na wsi) a tylko w pewnej części związana jest ściśle z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa z dnia 11.03.2004 r. nie określa trybu i sposobu wydzielenia tej infrastruktury z podstawy opodatkowania, ale przepis art. 146 ww. ustawy wyraźnie wskazuje, iż stawka 7% (preferencyjna) odnosi się do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Tym samym dla zastosowania właściwej stawki podatku VAT należy wydzielić część, która jest związana z budownictwem mieszkaniowym na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej. W związku z powyższym, skoro nie można wyodrębnić części usług związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, brak jest podstaw do stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% i do całości robót należy zastosować 22% podatku VAT.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl