PP/443-329-1/04 - Termin odliczenia podatku naliczonego przy zastrzeżeniu własności rzeczy sprzedanej do czasu zapłaty należności

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-329-1/04 Termin odliczenia podatku naliczonego przy zastrzeżeniu własności rzeczy sprzedanej do czasu zapłaty należności

Pytanie podatnika

W jakim terminie można odliczyć podatek VAT z faktur dokumentujących zakup towarów lub usług na których widnieje adnotacja o treści "towar jest własnością sprzedawcy do momentu zapłaty należności za towar?"

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./.

Spółka w dniu 22 grudnia 2004 r. zwróciła się z pismem do tut. organu podatkowego w sprawie odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup towarów lub usług, na której widnieje adnotacja o treści "towar jest własnością sprzedawcy do momentu zapłaty należności za towar". Jednocześnie Spółka informuje, iż nie jest podmiotem zwanym "małym podatnikiem" oraz, iż nie rozlicza się metodą kasową.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Termin obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług w kraju uzależniony został od chwili otrzymania faktury, dokumentującej tę czynność co zostało unormowane w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Mianowicie w art. 86 ust. 10 stwierdzono, że obniżenie podatku należnego o podatek naliczony następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą nabycie towaru lub wykonanie usługi, bądź potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) wiążącej się z powstaniem obowiązku podatkowego, albo dokumentującą otrzymanie od komitenta dostawy towarów będących przedmiotem umowy komisu. W art. 86 ust. 11 wskazano jednak, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych powyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Ponadto w art. 86 ust. 13 przyznano prawo odliczenia podatku naliczonego w drodze korekty deklaracji. Poza powyższymi przypadkami prawo odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest również od nabycia przez nabywcę dostawy praw do rozporządzania towarem, a w przypadku usługobiorcy - wykonania usługi przez usługodawcę. Należy stwierdzić, iż przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w ramach dostawy wiąże się z czynnością wydania towaru, jako zdarzenia, które rodzi powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy. Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego u nabywcy nie może powstać przed zaistnieniem obowiązku podatkowego u dostawcy a przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel stanowi dostawę towarów, nawet jeśli nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz fakt, iż Spółka nie rozlicza się metodą kasową a podatek naliczony dotyczący zakupionych towarów nie wynika z "FAKTURY VAT - MP" , obowiązuje rozliczenie na zasadach ogólnych tj. podatek naliczony podlega odliczeniu w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę lub w następnym okresie rozliczeniowym.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl