PP-443/3114/1/05 - Ograniczenie przez podatnika VAT zakresu wykonywanych czynności podlegających opodatkowaniu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim PP-443/3114/1/05 Ograniczenie przez podatnika VAT zakresu wykonywanych czynności podlegających opodatkowaniu.

Postanowienie

W sprawie: ograniczenia działalności gospodarczej do wynajmu lokalu na cele użytkowe,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Stan faktyczny

Przedstawiając stan faktyczny Podatnik wskazał, iż z dniem 2 stycznia 2005 r. likwiduje działalność gospodarczą obejmującą handel artykułami spożywczymi i przemysłowymi - prowadzenie sklepu (decyzja o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej). Lokal, w którym prowadzona była działalność gospodarcza, stanowi majątek prywatny niezwiązany z działalnością gospodarczą. Podatnik podjął decyzję o jego wynajmie na dwa lata począwszy od 2005 r. osobie fizycznej na cele użytkowe, która w tym lokalu będzie prowadzić sklep. Od 2003 r. Podatnik rozliczał podatek od towarów i usług, a wartość sprzedaży netto za ostatni rok w zakresie prowadzonej działalność gospodarczej, tj. 2004, przekroczyła wartość 10.000 euro.

Ponadto Podatnik wskazał, iż w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi sporządził remanent likwidacyjny, który jest równy "0" i rozliczył w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2005 r. podatek należny z tytułu wcześniej odliczonej ulgi na zakup kasy rejestrującej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami:

1.

czy ma obowiązek złożyć zgłoszenie o zaprzestaniu wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na druku VAT-Z z dniem 2 stycznia 2005 r. i tym samym przestanie być podatnikiem VAT,

2.

czy pomimo likwidacji działalności gospodarczej, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ale wynajmująca budynek (majątek prywatny)na cele użytkowe, w dalszym ciągu jest podatnikiem podatku VAT i musi składać deklaracje VAT-7

Stanowisko podatnika

Podatnik powołując się na art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1 i 2 w powiązaniu z art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stoi na stanowisku, iż w 2005 r. nadal jest podatnikiem VAT czynnym i powinien składać deklaracje VAT-7 jak również nie powinien wyrejestrowywać się z podatku VAT na druku VAT-Z.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim udzielając odpowiedzi na pytanie Podatnika informuje, że zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Przepis ten stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co wynika z zapisu art. 14 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. W takim przypadku, zgodnie z art. 14 ust. 5, podatnik jest zobowiązany sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W art. 2 pkt 6 ustawy o VAT określono, iż przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast art. 15 ust. 2 omawianej wyżej ustawy - stanowi między innymi, że działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik, zarejestrowany jako podatnik VAT, zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, to jest on zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Jak wynika ze sformułowania tegoż przepisu, podatnik jest zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności, tylko jeżeli w ogóle nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu. Natomiast jeśli podatnik jedynie ogranicza krąg wykonywanych przez siebie czynności podlegających opodatkowaniu, to w dalszym ciągu pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z czym nie może zgłosić zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnik taki nie ma też obowiązku zgłoszenia ograniczenia zakresu wykonywanych przez siebie czynności podlegających opodatkowaniu.

Ponieważ lokal użytkowy, który jest własnością Podatnika będzie w dalszym ciągu wynajmowany w celach zarobkowych, nie może być mowy, zgodnie z powyższymi uwagami, o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, o którym mowa w art. 96 ust. 6 ustawy.

Reasumując, z tytułu wynajmu lokalu na cele użytkowe Pytający nadal będzie podatnikiem podatku od towarów i usług. Dlatego też nie powinien on składać zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na druku VAT-Z.

Ponadto obowiązkiem Podatnika będzie nadal sporządzenie deklaracji VAT-7 oraz wpłata na konto tutejszego urzędu skarbowego należnych kwot podatku od towarów i usług.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż postępowanie Podatnika polegające na opodatkowaniu i rozliczeniu w deklaracjach VAT-7 zarówno sprzedanych środków trwałych oraz obrotowych jak również ulgi za kasę rejestrującą jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl