PP-443-31/03 - Odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej dla niewłaściwego nabywcy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2003 r. Urząd Skarbowy w Tucholi PP-443-31/03 Odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej dla niewłaściwego nabywcy

W odpowiedzi na złożone dnia 20 listopada 2003 r. żądanie (pismo z dnia 19 listopada 2003 r.) w sprawie udzielenia w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U nr 137 poz. 926 z późn. zm.) pisemnej informacji na zapytanie podatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi nadmienia, co następuje:

Gmina... - zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług - zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii dokonania odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej dla niewłaściwego nabywcy. Podatnik przedstawiając stan faktyczny w niniejszej sprawie wskazał, iż dnia 30 września 2003 r. Grupa Energetyczna ENEA S. A. w Bydgoszczy wystawiła fakturę VAT dla Urzędu Gminy... NIP.... Jednakże faktycznie przedmiotowa faktura VAT potwierdza poniesione koszty (opłata za dostawę energii elektrycznej) przez podatnika. tj. Gminę.... Dodatkowo Strona wskazała, iż należność wynikającą z ww. dowodu księgowego została uregulowana dnia 17 października 2003 r.

Zdaniem podatnika w przedstawionej sytuacji Gmina..., mimo błędnego wskazania nabywcy, może odliczyć podatek naliczony na podstawie tejże faktury VAT wystawionej dnia 30 września 2003 r. w deklaracji dla podatku od towarów i usług za październik 2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie:

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem z treści tego przepisu wynika, iż podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem, iż:

- jest nabywcą towaru (usługi),

- dokonany zakup towaru (usługi) związany jest ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie zaś z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Wg § 35 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 z późn. zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, z zastrzeżeniem § 37, powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. W przypadku gdy na fakturze VAT został podany niewłaściwy nabywca - podatnik ma możliwość wystosowania noty korygującej i wystąpienia o potwierdzenie treści noty korygującej do sprzedawcy towaru lub usługi. W § 43 ww. rozporządzenia uregulowano kwestię dotyczącą not korygujących. Zgodnie z § 43 ust. 1 nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierająca pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 35 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią (§ 43 ust. 2 cyt. rozporządzenia).

W § 43 ust. 3 powołanego rozporządzenia wymienione są enumeratywnie elementy jakie powinna zawierać nota korygująca. Dokument ten powinien zawierać co najmniej:

1) numer kolejny i datę jej wystawienia,

2) imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej,

3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 35 ust. 1 pkt 1-3,

4) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej,

5) czytelny podpis osoby uprawnionej do wystawienia noty korygującej lub imię i nazwisko oraz podpis tej osoby.

Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej (§ 43 ust. 4 cyt. rozporządzenia).

W przedstawionej zatem sytuacji w oparciu o przytoczone podstawy prawne podatnik, aby nie utracić prawa do odliczenia podatku naliczonego winien wystąpić z notami korygującymi do wystawcy przedmiotowych faktur VAT.

Natomiast w kwestii dotyczącej właściwego miesiąca, za który można dokonać odliczenia podatku naliczonego w deklaracji dla podatku od towarów i usług z faktury VAT potwierdzającej dostawę energii elektrycznej stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w ust. 3 terminy obniżenia kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, uwzględniając w szczególności specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz stosowane techniki dokumentowania rozliczeń w obrocie gospodarczym. Na podstawie delegacji ustawowej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 z późn. zm.) określono inne terminy obniżenia kwoty podatku należnego. Wg zapisu § 40 ust. 4 powołanego powyżej rozporządzenia wykonawczego "Podatnik, który otrzymał fakturę potwierdzającą nabycie towarów i usług, wymienionych w ust. 3 (m. in dostawę energii elektrycznej), może obniżyć podatek należny o podatek naliczony określony w tej fakturze w miesiącu, w którym przypada termin płatności określony w tej fakturze, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 10 ust. 1a i 1d ustawy - w kwartale, w którym przypada termin płatności określony w tej fakturze".

Z przedłożonych przez podatnika dowodów wynika, iż dnia 30 września 2003 r. Grupa Energetyczna ENEA S. A. w Bydgoszczy wystawiła fakturę VAT: nr WO-20019/0903/R, nr WO-20020/0903/R, nr WO-20021/0903/R na nabywcę: Urząd Gminy... NIP.... Na ww. fakturach VAT podano jakich okresów rozliczeniowych dotyczą. Podano również na nich informację, iż należności płatne są przelewem w terminie do dnia 15 października 2003 r.

Zatem w przypadku gdy sprzedawca zaakceptuje treść not korygujących dotyczących faktur VAT wystawionych na innego nabywcę tj. Urząd Gminy... oraz przy uwzględnieniu zapisu § 40 ust. 4 ww. rozporządzenia - podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w deklaracji VAT -7 złożonej za miesiąc październik 2003 r.

Przedmiotowej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl