PP/443-29/07 - Czy podatnik ma prawo dokonać zmniejszenia kwoty podatku należnego w przypadku zwrotu towaru, w sytuacji gdy sprzedaż ewidencjonowana była przy zastosowaniu kas rejestrujących, a kupujący nie posiada oryginału paragonu fiskalnego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy PP/443-29/07 Czy podatnik ma prawo dokonać zmniejszenia kwoty podatku należnego w przypadku zwrotu towaru, w sytuacji gdy sprzedaż ewidencjonowana była przy zastosowaniu kas rejestrujących, a kupujący nie posiada oryginału paragonu fiskalnego?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 czerwca 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia aptek. Sprzedaż ewidencjonowana jest przy zastosowaniu kas rejestrujących. Część transakcji realizowana jest na podstawie recept wystawianych przez lekarzy. Wszystkie recepty są poddawane później wtórnej kontroli pod kontem zgodności dyspozycji lekarza wystawiającego z wydrukiem na odwrocie recepty czyli porównanie czy dokładnie te leki, które zlecił lekarz zostały wydane pacjentowi. W przypadku ujawnionej pomyłki, pracownik apteki jest zobowiązany niezwłocznie skontaktować się z pacjentem celem dokonania wymiany leku na prawidłowy. Zdarza się również sytuacja, że pacjent zapłacił 100% wartości leku, a powinien zapłacić tylko część ponieważ w części lek ten jest objęty refundacją NFZ. W takich sytuacjach, często okazuje się, że pacjent nie posiada już paragonu fiskalnego dokumentującego zakup, w związku z tym podatnik nie ma możliwości udokumentowania korekty sprzedaży dokonanej przez kasę fiskalną przy pomocy oryginału paragonu zwróconego przez klienta.

Jako udokumentowanie zmniejszenia obrotu o zwrot towaru, na który brak oryginału paragonu Strona stosuje następujące rozwiązanie: do raportu dobowego fiskalnego za dany dzień dołączona jest dwustronna kopia recepty, z jednej strony treść recepty wypisanej przez lekarza, z drugiej nadruk dokonywany przez aptekę - na wydruku tym jest podawany numer paragonu, który został wystawiony jako udokumentowanie sprzedaży pacjentowi leku prawidłowego zgodnego z treścią recepty.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie: czy podatnik ma prawo dokonać zmniejszenia kwoty podatku należnego w przypadku zwrotu towaru, w sytuacji gdy sprzedaż ewidencjonowana była przy zastosowaniu kas rejestrujących, a kupujący nie posiada oryginału paragonu fiskalnego?

Zdaniem Strony, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo dokonać zmniejszenia przychodów ze sprzedaży o wartość zwróconych towarów, również w świetle uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, że żaden przepis nie stanowi jakie dowody winny dokumentować zwrot towaru, w przypadku sprzedaży rejestrowanej za pomocą kasy rejestrującej, w ocenie składającego zapytanie, właściwe będzie takiej sytuacji przy użyciu możliwych do zastosowania środków.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów lub usług dostarczanych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.). Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu kupującemu. Zatem w sytuacji kiedy sprzedawca jest obowiązany do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokumentem potwierdzającym fakt sprzedaży jest paragon fiskalny (zgodnie z przepisem § 1 pkt 13 rozporządzenia paragon fiskalny jest to wydrukowany dla nabywcy przez kasę rejestrującą w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży). Należy tutaj jednocześnie nadmienić, iż pamięć fiskalna kasy rejestrującej stanowi urządzenie umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych programem pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia (§ 1 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia). W świetle przedstawionych unormowań prawnych, kasa rejestrująca, w szczególności pamięć fiskalna kasy, zostały skonstruowane w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję podatnika (również podmiotów wykonujących serwis techniczny kas rejestrujących), co oznacza, że dane raz wprowadzone da kasy (transakcja zakończona wydrukowaniem paragonu) nie podlega juz modyfikacji. Korekta danej transakcji (treści paragonu fiskalnego) jest możliwa jedynie przed wydrukowaniem paragonu, czyli zapisaniem danych w pamięci fiskalnej. Jednakże zakaz ingerencji w pamięć fiskalną nie oznacza zakazu korekty samej transakcji, gdyż to dokumentacja kasowa transakcji nie podlega korekcie, a nie sama transakcja sprzedaży (w istocie obowiązuje jedynie zakaz zmiany treści paragonu).

Wprawdzie przepisy prawa nie przewidują możliwości skorygowania sprzedaży i podatku należnego zaewidencjonowanego za pomocą kasy rejestrującej, ale brak regulacji w tym zakresie nie pozbawia podatnika możliwości dokonania korekty. Zakaz zmiany treści paragonu jest jedynie warunkiem stosowania kas rejestrujących i nie może on zmieniać zasady wynikającej z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem obrotem jest kwota rzeczywiście należna, a nie kwota figurująca tylko na paragonie fiskalnym.

Skoro kasa rejestrująca nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej (tj. po wydrukowaniu paragonu), to korekta taka powinna być dokonywana za pomocą innych urządzeń księgowych. W takim przypadku należałoby prowadzić tzw. ewidencję korekt, z której musi dokładnie wynikać kwota korekty sprzedaży i podatku należnego przypisana do konkretnego paragonu. Należy zaznaczyć, iż w prowadzonej ewidencji korekt powinny być zapisywane wszelkie zdarzenia związane z korektą obrotu. Ewidencja taka nie ma określonego wzoru, ale wskazane jest, aby zawierała co najmniej dane niezbędne do ustalenia przyczyn zaistniałej korekty, a zapisy w niej widniejące pozwalały na określenie prawidłowej kwoty obrotu i podatku należnego.

Należy tutaj dodatkowo nadmienić, iż oryginał paragonu nie jest jedynym dokumentem przesądzającym o stanie faktycznym, który znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dowodzenie zaistniałego błędu, będącego podstawą dokonania korekty, na podstawie innych dokumentów aniżeli oryginał paragonu fiskalnego, nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa podatkowego. W tym przypadku, ciężar dowodu znajduje się po stronie podatnika, który w prowadzonej przez siebie dokumentacji powinien posiadać dowody potwierdzające stan faktyczny.

Mając na uwadze przywołane przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, stwierdzić należy, że zgromadzenie przez Stronę materiałów stanowiących dowód przeciwny do dowodu, jakim jest zapis z kasy rejestrującej, przy uwzględnieniu wyjątkowego charakteru zaistniałych zdarzeń, może stanowić podstawę do skorygowania obrotu i podatku należnego.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 25 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu.) i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl