PP/443-28-1-GK/06 - Sprzedaż towarów w składzie celnym na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-28-1-GK/06 Sprzedaż towarów w składzie celnym na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego

Pytanie podatnika

Sprzedaż towarów w składzie celnym na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego.

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 06 kwietnia 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 06 kwietnia 2006 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 11 kwietnia 2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 04 lipca 2006 r. (przekazanym do tut. Urzędu dnia 04 lipca 2006 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje sprzedaży towarów w składzie celnym na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"). Następuje wywóz towarów z terytorium Wspólnoty, co zostaje udokumentowane JDA SAD. Towary do momentu sprzedaży na rzecz ww. kontrahenta objęte są procedurą składu celnego.

Spółka zadała następujące pytanie:

Jakie przesłanki muszą być spełnione aby przedstawioną powyżej transakcję można było zakwalifikować jako eksport towarów w rozumieniu ustawy oraz czy zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% jest zasadne.

W opinii Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym doszło do eksportu towarów z możliwością zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, ponieważ nastąpił potwierdzony przez urząd celny wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega eksport towarów. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 8 lit. a) i lit. b) ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

- dostawcę lub na jego rzecz, lub

- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli chodzi o pojęcie "terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", to w ustawie nie zostało zdefiniowane to pojęcie. W tej sytuacji należy posiłkować się innymi ustawami określającymi w sposób szczegółowy to pojęcie. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy Państwowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1944 ze zmianami) granicą państwową jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielającą terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego, natomiast zgodnie z art. 6 ww. ustawy Rzeczpospolita Polska wykonuje swoje zwierzchnictwo nad terytorium lądowym oraz wnętrzem ziemi znajdującym się pod nim, morskimi wodami wewnętrznymi i morzem terytorialnym oraz dnem i wnętrzem ziemi znajdującymi się pod nimi, a także w przestrzeni powietrznej znajdującej się nad terytorium lądowym, morskimi wodami wewnętrznymi i morzem terytorialnym.

Wobec braku w ustawie szczególnych unormowań, skład celny położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest na potrzeby tej ustawy traktowany jako terytorium kraju.

Zatem należy uznać, iż w wyniku przedmiotowej dostawy dochodzi do eksportu towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż Spółka będzie uprawniona do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% na zasadach określonych w przepisach art. 41 ust. 4 do ust. 11 ustawy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl