PP/443-26/06/KR - Stawka podatku VAT (7 albo 22%), którą należy stosować do dostawy okularów korekcyjnych i korekcyjnych fotochromowych oraz okularów słonecznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu PP/443-26/06/KR Stawka podatku VAT (7 albo 22%), którą należy stosować do dostawy okularów korekcyjnych i korekcyjnych fotochromowych oraz okularów słonecznych

Pytanie podatnika

Czy przy dostawie okularów korekcyjnych i korekcyjnych fotochromowych należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, a w przypadku dostawy okularów słonecznych stawkę podatku VAT w wysokości 22%?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.06.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 28.06.2006 r. w sprawie interpretacji art. 41 ust. 2 i pozycji 106 załącznika Nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług postanawia uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż w przypadku dostawy okularów korekcyjnych i korekcyjnych fotochromowych należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, a w przypadku dostawy okularów słonecznych stawkę podatku VAT w wysokości 22 %.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 12.06.2006 r. "X" złożyła wniosek w sprawie interpretacji art. 41 ust. 2 i pozycji 106 załącznika Nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Na wezwanie z dnia 27.06.2006 r. Nr PP/443-26/06/KR "X" pismem z dnia 28 czerwca 2006 r. uzupełniła wniosek jednoznacznie precyzując, iż sprawa dotyczy stawki podatku VAT na dostawę okularów korekcyjnych, korekcyjnych fotochromowych oraz okularów słonecznych.

Stan faktyczny przedstawia się następująco: "X" prowadzi między innymi sprzedaż okularów korekcyjnych, korekcyjnych fotochromowych i słonecznych.

Zdaniem podatnika w przypadku okularów korekcyjnych należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, a w przypadku okularów słonecznych stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika i uznaje, że w przypadku dostawy okularów korekcyjnych będących wyrobami medycznymi należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, a w przypadku dostawy okularów słonecznych przeznaczonych do celów innych niż medyczne stawkę podatku VAT w wysokości 22 %.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dostawa wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu według stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Dostawa pozostałych okularów (innych niż uznawane za wyroby medyczne) podlega opodatkowaniu podstawową 22% stawką podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy.

Definicję "wyrobu medycznego" zawiera zapis art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 ze zm.), który określa że należy przez to rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,

b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,

c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,

d) regulacji poczęć,

- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 22 wyżej cytowanej ustawy o wyrobach medycznych- przez "wyrób medyczny wykonywany na zamówienie" rozumie się wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające kwalifikacje zawodowe i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu okulary korekcyjne korygujące wadę wzroku ustaloną przez lekarza okulistę spełniają definicję wyrobu medycznego w związku z czym przy ich dostawie należy stosować 7% stawkę podatku VAT bez względu na stawkę podatku VAT na nabywane oprawki. Natomiast do dostawy okularów słonecznych przeznaczonych do celów innych niż medyczne i nie spełniających definicji wyrobu medycznego należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 22 %.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl