PP/443-25-1/AZ/06 - Stawka VAT na usługi naprawy samochodu świadczonej na terenie kraju na rzecz podatnika posiadającego NIP unijny, którego siedziba mieści się na terenie Niemiec

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-25-1/AZ/06 Stawka VAT na usługi naprawy samochodu świadczonej na terenie kraju na rzecz podatnika posiadającego NIP unijny, którego siedziba mieści się na terenie Niemiec

Pytanie podatnika dotyczy kwestii stawki podatku VAT dla usługi naprawy samochodu świadczonej na terenie kraju na rzecz podatnika posiadającego NIP unijny, którego siedziba mieści się na terenie Niemiec.

Postanowienie

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 16 czerwca 2006 r. (doręczonego dnia 13 czerwca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii stawki podatku VAT dla usługi naprawy samochodu świadczonej na terenie kraju na rzecz podatnika posiadającego NIP unijny, którego siedziba mieści się na terenie Niemiec, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 16 czerwca 2006 r. (doręczonym dnia 13 czerwca 2006 r.) s........................................ z siedzibą w..............................., zwróciła się z pytaniem o stawkę podatku VAT dla usługi naprawy samochodu świadczonej na terenie kraju na rzecz kontrahenta posiadającego NIP unijny dla potrzeb podatku VAT, którego siedziba mieści się na terenie Niemiec. Zdaniem spółki w omawianym przypadku zastosowanie ma stawka 0%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia co następuje.

Świadczone przez podatników usługi opodatkowane są w państwie, w którym zgodnie z przepisami przypada miejsce ich świadczenia pozwalające na ustalenie miejsca ich opodatkowania. Podatek od towarów i usług /podatek od wartości dodanej/ jest bowiem nakładany zgodnie z zasadą terytorialnej suwerenności podatkowej, co oznacza, że o ile jest to możliwe, w danym państwie powinny podlegać opodatkowaniu jedynie te transakcje, których rzeczywista konsumpcja ma miejsce w tym kraju. Podstawowa zasada regulująca miejsce powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym wynika z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl powołanego przepisu w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Stosownie do art. 28 ust. 7 i ust. 8 wskazanej ustawy w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Oznacza to, że w przypadku wykonania na terytorium kraju usługi naprawy samochodu przez usługodawcę s........................... tj. podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT na rzecz usługobiorcy - kontrahenta, który podał numer, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, po wykonaniu której samochód niezwłocznie zostanie wywieziony z terytorium kraju, nie później jednak niż w terminie 30 dni od naprawy, usługa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce, tylko w Niemczech. Podatnikiem będzie wówczas niemiecki usługobiorca. Jeżeli jednak samochód po naprawie nie wyjedzie z Polski w wyznaczonym w ustawie terminie usługa podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce według stawki właściwej dla usług tego rodzaju na terytorium kraju, a to z tej przyczyny że faktycznie tu została wykonania.

Wobec powyższego stanowisko Spółki uznać należało za nieprawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, iż powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. D. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000 r. opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł., natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl