PP/443-245/05/AZ-11596 - Opodatkowanie przekazania uczestnikom szkolenia produktu w najmniejszych opakowaniach wersji handlowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lutego 2007 r. Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PP/443-245/05/AZ-11596 Opodatkowanie przekazania uczestnikom szkolenia produktu w najmniejszych opakowaniach wersji handlowej.

Pytanie podatnika

Czy podlegają opodatkowaniu przekazane uczestnikom szkolenia próbki produktu w najmniejszych opakowaniach wersji handlowej?

Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka z o.o. jest przedsiębiorstwem handlowo-produkcyjnym, prowadzącym sprzedaż kleju oraz fug do płytek ceramicznych. W ramach działań marketingowych prowadzonych celem utrzymania i rozszerzenia rynków zbytu, Spółka organizuje m. in. pokazy informacyjno - techniczne o produktach dla wykonawców (firmy budowlane, architekci), którzy używają lub mogą używać produktów będących przedmiotem sprzedaży Spółki. Uczestnikom szkolenia Spółka przekazuje próbki produktów w najmniejszych opakowaniach wersji handlowej (klej w opakowaniach 15-sto lub 25-cio kilogramowych w zależności od gatunku, a fuga w opakowaniach 2 lub 5-cio kilogramowych). Jednocześnie Spółka stwierdza, iż nie jest zainteresowana rozwiązaniem podanym w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT w zakresie tzw. "prezentów o małej wartości", gdyż uciążliwość prowadzenia ewidencji przekracza korzyści w zakresie podatku VAT uzyskane z tego tytułu. Spółka zwraca się z pytaniem, czy czynności te należy opodatkować podatkiem VAT na podstawie przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT. Zdaniem Spółki przekazanie próbek swoich produktów związane jest z prowadzoną działalnością, zatem nie ma obowiązku naliczania podatku należnego VAT od tych czynności.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

-

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

-

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

-

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z unormowaniem art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT, cytowanego powyżej przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Przez prezent o małej wartości, zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 4, rozumie się przekazywanie przez podatnika jednej osobie towary:

1)

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2)

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Ustawodawca w art. 7 ust. 7 ustawy o podatku VAT zdefiniował pojęcie "próbki". Z przepisu tego wynika, iż przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Ustawodawca nie wprowadził żadnego limitu ilościowego, czy wartościowego dla towaru traktowanego jako próbka, wskazując jedynie, że ich ilość i wartość nie może wskazywać na handlowy charakter ich przekazania. Zatem określenie "niewielka ilość towaru" może budzić wątpliwości.

Jednakże z treści przywołanego przepisu art. 7 ust. 7 wynika, iż próbką jest towar gotowy, spełniający cechy wskazane w przepisie i przekazany w celu przetestowania (sprawdzenia właściwości danego towaru). Posiłkując się natomiast wykładnią językową zawartą w słowniku języka polskiego (PWN Warszawa 1997 r.), "próbka" - to pewna ilość czegoś, jakiejś substancji, jakiegoś towaru itp. pobrana do przeprowadzenia określonych badań, prób, doświadczeń, zaś "niewielki" - mający niezbyt duże rozmiary, niokazały ; "niewiele"- to liczebnik nieokreślony, oznaczający małą ilość.

Pojęcie "próbki" zostało również zdefiniowane w art. 67 ustawie o podatku VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku import próbek towarów. W tym wypadku za próbkę towaru rozumie się niewielką ilość towaru, reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, pod warunkiem, że sposób prezentacji i jakość czynią je bezużytecznymi dla celów innych niż promocja.

Z przedstawionych definicji wynika, iż o charakterze próbki decyduje cel przeznaczenia próbki, tj. zachęcenie klienta do zakupu większej ilości towarów tego rodzaju. Prezentacja towaru w postaci próbki gotowego wyrobu ma za zadanie zwrócić uwagę potencjalnego nabywcy, co wskazuje na jej niehandlowy charakter. Próbki są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby promocji i reklamy, a o ich wielkości decyduje możliwość przetestowania. Wielkość ta jest indywidualna dla każdego produktu. Zatem próbka powinna być przekazana w ilości umożliwiającej nabywcy zapoznanie się i przeprowadzenie prób oferowanego produktu. Zastosowanie próbki w ilości mniejszej spowoduje, że nie będą znane efekty działania i różnice w odniesieniu do innych produktów, natomiast zastosowanie w ilości większej powoduje, iż "próbka" traci charakter towaru przeznaczonego wyłącznie do przeprowadzania prób.

Jak wynika z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego Spółka celem prezentacji własnego wyrobu przekazuje uczestnikom szkolenia próbki produktu tj. kleju do płytek ceramicznych w opakowaniach o wadze 15 i 25 kg oraz fug w opakowaniach 2 lub 5 kg, jednocześnie Spółka informuje, iż przekazanie to nie może być rozpatrywane w aspekcie art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, jako przekazanie prezentów o małej wartości, gdyż uciążliwość prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 7 ust. 4 ww. ustawy przekracza korzyści w zakresie podatku VAT uzyskane z tego tytułu.

W ocenie tut. Organu przekazane produkty nie mogą być również traktowane jako próbki, gdyż jak Spółka sama wskazuje, przekazuje uczestnikom szkolenia produkty w najmniejszych opakowaniach wersji handlowej. Ponadto taka ilość produktu, tj. 15-25 kg kleju oraz 2-5 kg fugi, wykracza poza ramy określone pojęciem "niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów", jest to ilość większa niż potrzebna do przetestowania towaru.

Reasumując nieodpłatne przekazanie kontrahentom kleju do płytek w opakowaniach 15 lub 25 kg oraz fug w opakowaniach 2 lub 5 kg nie stanowi przekazania próbki, ani też prezentów o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT. W związku z powyższym, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części to przekazanie tych produktów uczestnikom szkolenia, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl