PP/443/233/04 - Fakturowanie usług dostępu do internetu

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2005 r. Urząd Skarbowy w Legnicy PP/443/233/04 Fakturowanie usług dostępu do internetu

Pytanie podatnika

Podatnik świadczy usługi dostępu do internetu dla odbiorców indywidualnych (wg PKWiU 64.20.1) na zasadach stałej miesięcznej opłaty abonamentowej. Firma jest płatnikiem VAT.

Abonenci wnoszą opłaty za usługi dostępu do internetu na przygotowanych drukach imiennych bezpośrednio w firmie z odnotowaniem dziennej daty wpłaty lub poprzez wpłatę na konto firmy. W związku z faktem, iż w 2005 r. będzie można odpisać od podstawy opodatkowania kwoty wydatkowanej na łącze internetowe przez osoby fizyczne na podstawie faktur VAT wystawionych przez usługodawcę podatnik zapytuje:

1) czy zachodzi obowiązek wystawiania co miesiąc każdemu abonamentowi fakturę VAT, czy też na podstawie dotychczasowej metody przyjmowania wpłat na blankietach można na koniec roku 2005 wystawić fakturę za cały rok (okres korzystania z usług podatnika) obejmującą wszystkie wpłaty dokonane przez abonenta oraz jak fakturować wpłaty dokonane na konto?

2) czy wystawienie faktury z miesięcznym wyprzedzeniem i podaniem terminu oraz sposobu zapłaty, przelew na konto i wysłanie jej abonentowi jest prawidłowe i wystarczające?

Dotyczy to ewentualnie sytuacji konieczności wystawiania faktury VAT co miesiąc.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 19 ust. 1 cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 5, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Od ww. zasady ogólnej, jednak są odstępstwa. I tak w ust. 13 pkt 1 lit. "b" ww. art. 19 ustawy określono, że w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18 tegoż przepisu, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu tych dostaw i usług.

Natomiast w art. 106 ustawy wskazano, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku; podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Ponadto zgodnie z ust. 4 tegoż artykułu, podatnicy o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa wyżej, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), precyzującym określone w ustawie zasady wystawiania faktury, wszyscy zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone "Faktura VAT". Natomiast szczegółowe elementy faktury, określa § 12 ww. rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśniam, iż przedstawione przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur w związku z zaistnieniem obowiązku podatkowego od dostawy towarów i świadczonych usług obowiązują w chwili obecnej. Zatem brak jest umocowań prawnych do wypowiedzenia się przez tut. organ na pytania zawarte w przedmiotowym piśmie dotyczących ww. zmian w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego też w 2005 roku należałoby się kierować ww. zasadami, o ile nie ulegną one zmianie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl