PP/443-2-1/07 - Zaliczka w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 kwietnia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-2-1/07 Zaliczka w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

"(...) W grudniu 2006 r. (...) otrzymała od niemieckiego kontrahenta, posiadającego numer unijny NIP, fakturę zaliczkową dokumentującą wpłatę zaliczki w wysokości 100% wartości dostawy na wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (...). Na fakturze wyszczególniona jest kwota obejmująca: cenę za towar, opłatę za transport i ubezpieczenie oraz przyznany rabat. Faktyczna dostawa towaru z Niemiec do Polski nastąpi w lutym 2007 r. i wtedy będą naliczone opłaty celne.

Jednostka zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z tym, że wraz z dostarczeniem towaru do Polski w lutym 2007 r. dopiero wtedy będą naliczone opłaty celne - (...) powinna złożyć korektę deklaracji VAT-7 za grudzień 2006 r. zwiększając podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o ww. opłaty celne?

(...) Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (...) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Zapis ust. 6 ww. artykułu stanowi, iż w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Stosownie do przepisu art. 20 ust. 7 ustawy, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy należy stwierdzić, że u podatnika powstał obowiązek podatkowy w dniu wystawienia faktury na zaliczkę przez dostawcę tj. w grudniu 2006 r. Podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru stanowi cała kwota, jaką nabywający obowiązany jest zapłacić z tytułu nabycia towaru - art. 31 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, która obejmuje: podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku. Opłaty celne powinny być więc doliczone do wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia i opodatkowane łącznie, stawką właściwą dla danego towaru.

Ustalenie w sposób prawidłowy momentu, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki wpłaconej na poczet wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów to pierwszy etap rozliczenia. Drugi etap to udokumentowanie nabycia towarów na podstawie faktury ostatecznej.

Podatnik zatem z przedmiotowej transakcji nabycia towarów powinien wystawić dwie faktury wewnętrzne: - pierwszą na podstawie faktury zaliczkowej wystawionej w grudniu 2006 r. (obowiązek podatkowy powstanie w grudniu) - drugą dotyczącą pozostałej części należności na podstawie faktury wystawionej w lutym - rozliczającej całą transakcję-obowiązek podatkowy od różnicy wystąpi u podatnika dopiero w lutym 2007 r. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/19-20