PP/443-2/07 - Zaokrąglanie kwot wynikających z podsumowania rejestru VAT sprzedaży.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2007 r. Urząd Skarbowy w Lubartowie PP/443-2/07 Zaokrąglanie kwot wynikających z podsumowania rejestru VAT sprzedaży.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - uznaję za prawidłowe P. stanowisko zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego z dnia 28 marca 2007 r.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 marca 2007 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 30 marca 2007 r., zwróciła się P. z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, pytając czy właściwym jest postępowanie polegające na tym, że do deklaracji VAT-7 przenoszone są dane wynikające z podsumowania rejestru VAT sprzedaży; odrębnie wartości netto wg poszczególnych stawek i podatek VAT, a następnie kwoty te są zaokrąglane do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa się do pełnych złotych zgodnie z zasadami określonymi w art. 63 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza P., że prawidłowym jest postępowanie polegające na przenoszeniu do deklaracji VAT-7 danych wynikających z podsumowania rejestru VAT sprzedaży, a nie postępowanie polegające na przemnożeniu całej wartości sprzedaży z danego miesiąca przez właściwą stawkę podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do zaprezentowanego stanowiska w sprawie stwierdzam, że jest ono prawidłowe.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Z powyższego wynika, że prowadzone przez podatnika VAT między innymi rejestry sprzedaży mają być tak prowadzone by na ich podstawie można było prawidłowo sporządzić deklarację VAT.

Jeżeli zapisy w rejestrze sprzedaży w pełni odzwierciedlają dane z prawidłowych faktur VAT, to kwoty wynikające z podsumowania tego rejestru w zakresie podstawy opodatkowania i podatku należnego mogą być przenoszone do deklaracji VAT, po uprzednim zaokrągleniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 63 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Stosownie do art. 14 § 4 w związku z art. 236 § 1 i 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w L. za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl