PP/443-19/06 - Wydatki dotyczące imprez integracyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Namysłowie PP/443-19/06 Wydatki dotyczące imprez integracyjnych.

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 2 ustawy wynika że, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zatem, aby opodatkować nieodpłatne czynności przekazania pracownikom towarów należących do przedsiębiorstwa niezbędne jest spełnienie dwóch warunków: po pierwsze powinien mieć miejsce brak związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, czyli rodzajem wykonywanej działalności, a po drugie podatnikowi winno przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych z tymi czynnościami, w całości lub części.

Zgodnie z decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 3 listopada 2006.r. nr PDI/4270-0006/06/PK wydatki Spółki na zakup słodyczy, napojów, wędlin, owoców i itp. artykułów spożywczych na organizację imprez integracyjnych dla pracowników uznano za poniesione w celu uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), co oznacza, iż stanowią one koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, iż zostały poniesione ze środków obrotowych Spółki. Wydatki te są więc związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Uznano bowiem, że zorganizowanie dla pracowników świątecznego spotkania okolicznościowego, ogniska integracyjnego lub imprezy z okazji święta zakładowego "Dzień Komunalnika" sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy oraz wpływa na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Integracja załogi poprzez budowanie więzi pomiędzy pracownikami i firmą, poprawia motywację pracowników do pracy w danej jednostce, a w konsekwencji zwiększa efektywność pracy, ta zaś ma bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane w działalności firmy.

Nie uznano natomiast za koszt uzyskania przychodów, wydatków poniesionych z okazji "Dnia Komunalnika" w tej części, która dotyczy wydatków na przedstawicieli udziałowca oraz członków Rady Nadzorczej. Wydatki na rzecz przedstawiciela udziałowca (właściciela) pozostają bowiem bez związku z przychodami Spółki, a zatem nie jest spełniony warunek określony w art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast odnośnie wydatków dotyczących osób wchodzących w skład Rady Nadzorczej, to wyklucza je z kosztów podatkowych art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W świetle powyższych ustaleń Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, że podatek naliczony zawarty w fakturach VAT z tytułu zakupu towarów i usług związanych z organizowaniem spotkań okolicznościowych w firmie dla pracowników z okazji świąt oraz ogniska integracyjnego dla całej załogi może stanowić podstawę do pomniejszenia podatku należnego, gdyż można zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlegają czynności przekazania towarów pracownikom na opisanych imprezach integracyjnych, które są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podatnika, niezależnie od tego, czy podatnik odliczył przy ich nabyciu podatek naliczony, czy też nie i niezależnie od tego gdzie organizowane imprezy miały miejsce, czy na terenie firmy, czy też poza nią. Powyższe przekazanie towarów nie skutkuje zatem obowiązkiem wystawienia faktury wewnętrznej.

Jeśli zaś ma miejsce wskazana przez Spółkę sytuacja nabycia towarów ze świadomością ich zużycia na cele osobiste pracowników, czyli na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, to wydatki te nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji Spółce nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych towarów, gdyż stanowiłoby to naruszenie art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Skoro więc Spółce nie przysługiwałoby w wyżej opisanej sytuacji prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, to czynności nieodpłatnego przekazania towarów na cele osobiste pracowników nie podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w związku z tym, że wydatki poniesione na napoje przekazane nieodpłatnie na imprezie z okazji "Dnia Komunalnika" przedstawicielom udziałowca oraz członkom Rady Nadzorczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, to z tytułu ich zakupu Spółce również nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego, gdyż stanowiłoby to naruszenie powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji czynność nieodpłatnego przekazania napojów przedstawicielom udziałowca oraz członkom Rady Nadzorczej na imprezie z okazji "Dnia Komunalnika" także nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/12