PP/443-155-1-BS/04 - Opodatkowanie usług pośrednictwa świadczonych przez podatnika mającego siedzibę na terytorium innego kraju UE

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 grudnia 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-155-1-BS/04 Opodatkowanie usług pośrednictwa świadczonych przez podatnika mającego siedzibę na terytorium innego kraju UE

Pytanie podatnika

Opodatkowanie usług pośrednictwa świadczonych przez podatnika mającego siedzibę na terytorium innego kraju UE.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 4 października 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11 października 2004 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka - usługobiorca - jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE, dokonującym dostaw wewnątrzwspólnotowych m.in. na Węgry.

W celu pozyskiwania nowych klientów i lepszej organizacji sprzedaży podpisała umowę o pośrednictwie związanym z dostawą towarów z agentem posiadającym siedzibę w Budapeszcie, która zawiera numery identyfikacji podatkowej stron, pod którymi są zarejestrowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Za wykonanie usługi węgierski usługodawca wystawia fakturę okresową, która zawiera adnotację "podatek rozlicza nabywca".

Spółka w miesiącu wystawienia faktury przez usługodawcę wystawia fakturę wewnętrzną, w której nalicza należny podatek. Również w tym samym miesiącu obniża podatek należny o taką samą kwotę podatku naliczonego.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowego postępowania przy rozliczaniu ww. transakcji. Zdaniem Spółki takie rozliczenie ww. transakcji jest prawidłowe.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwana dalej "ustawą" lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Z powyższego wynika, że miejscem świadczenia usług wykonywanych przez pośredników, związanych bezpośrednio z dostawą towarów jest miejsce dokonania dostawy towarów. Jednakże, jeśli nabywca usług pośrednictwa jest podatnikiem zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych i poda ten numer usługodawcy (pośrednikowi) miejsce świadczenia przenosi się na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer identyfikacyjny.

Usługi świadczone przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca są importem usług, zgodnie z art. 2 pkt 9 oraz z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Natomiast w świetle art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 ustawy - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Przy czym, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, w myśl art. 86 ust. 11 ww. ustawy.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od importu usług powstaje na zasadach ogólnych z uwzględnieniem przepisu art. 19 ust. 19 ustawy.

Reasumując powyższe, usługi pośrednictwa świadczone przez podatnika mającego siedzibę, miejsce zamieszkania lub pobytu poza terytorium kraju, dla których polski usługobiorca podał numer identyfikacji podatkowej VAT UE stanowią import usług. Podatnik dokonując importu usług wystawia fakturę wewnętrzną, w której wykazuje kwotę podatku i podatek wynikający z tej faktury rozlicza w deklaracji jako podatek należny za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług w rozliczeniu za dany miesiąc lub w rozliczeniu za miesiąc następny.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl