PP. 443/155/04 - Wniesienie przedsiębiorstwa aportem - brak obowiązku zbywcy dokonania korekty podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Krośnie PP. 443/155/04 Wniesienie przedsiębiorstwa aportem - brak obowiązku zbywcy dokonania korekty podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Czy wniesienie przedsiębiorstwa spółki cywilnej osób fizycznych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skutkuje korektą odliczonego wcześniej przy zakupie materiałów i towarów handlowych podatku naliczonego?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie w odpowiedzi na pismo spółki z dnia 11 października 2004 r. (data wpływu do US - 15 października 2004 r.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem, czy wniesienie przedsiębiorstwa spółki cywilnej osób fizycznych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skutkuje korektą odliczonego wcześniej przy zakupie materiałów i towarów handlowych podatku naliczonego. Spółka prezentuje stanowisko, że powyższa czynność nie powoduje obowiązku korekty wcześniej rozliczonego podatku naliczonego.

Tutejszy organ podatkowy informuje, co następuje:

W art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wymienione zostały czynności, do których nie mają zastosowania przepisy tej ustawy. Zgodnie z pkt 1 art. 6 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Przedsiębiorstwem, w myśl art. 551 kodeksu cywilnego jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład (w tym materiały i towary handlowe). Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy oraz wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aportu nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ani też świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT.

W świetle powyższych regulacji wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w formie przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego) nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonane w związku z zakupami, które służyły prowadzonej przez podatnika działalności podlegającej opodatkowaniu we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie. Brak obowiązku dokonywania korekty dotyczy również zakupów materiałów i towarów handlowych będących zapasami tego przedsiębiorstwa, stanowiącymi integralną część składową wnoszonego przedsiębiorstwa, które w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością służyć będą sprzedaży opodatkowanej.

Wobec powyższego czynność wniesienia całego przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie powoduje po stronie wnoszącego obowiązku korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego. Tym samym organ podatkowy podziela stanowisko spółki.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl