PP/443-15-1-GK/07 - Obowiązek podatkowy w imporcie towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2007 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-15-1-GK/07 Obowiązek podatkowy w imporcie towarów.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 27 lutego 2007 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie importu towarów, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 lutego 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 2 marca 2007 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 15 stycznia 2007 r. otrzymała fakturę dotyczącą zakupu surowca wystawioną w dniu 28 grudnia 2006 r. Faktura została wystawiona przez kontrahenta z Niemiec natomiast surowiec pochodził z Rumunii i stamtąd był transportowany bezpośrednio do siedziby Spółki. Na fakturze wyszczególniono 6 cystern kolejowych, w których surowiec ten był transportowany. Jedna z cystern przekroczyła granicę Wspólnoty Europejskiej w dniu 31 grudnia 2007 r., natomiast 5 pozostałych cystern przekroczyło tę granicę już po wstąpieniu Rumunii do Unii Europejskiej i w stosunku do tych cystern urząd celny odstąpił od dokonania formalności celnych. Wątpliwości Spółki dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy jednej cysterny wprowadzonej na terytorium Wspólnoty przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Spółka zadała następujące pytania:

1.

Czy w przedstawionym stanie doszło do importu towarów?

2.

Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji?

3.

Jaki kurs waluty należy zastosować do rozliczenia przedmiotowej transakcji?

W opinii Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym doszło do importu towarów, obowiązek podatkowy powstał w momencie powstania długu celnego natomiast do rozliczenia transakcji należy zastosować kurs zastosowany w dokumencie SAD.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. - zwanej dalej "ustawą") ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o imporcie towarów - rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, zgodnie natomiast z art. 2 pkt 5 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium państwa trzeciego - rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa transakcja spełnia definicję importu towarów, bowiem Rumunia weszła w skład Wspólnoty Europejskiej z dniem 1 stycznia 2007 r., wobec powyższego terytorium Rumunii traktowane było jako terytorium państwa trzeciego w rozumieniu ustawy. Zatem przywóz towarów z terytorium Rumunii na terytorium kraju spełnia definicję importu towarów.

Zgodnie z art. 19 ust. 7 ustawy obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Z powyższego wynika, iż obowiązek podatkowy z tytułu realizacji przedmiotowej transakcji powstał z chwilą powstania długu celnego.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie nie określają, jaki należy zastosować kurs waluty przy imporcie towarów. Wynika to z faktu, iż po dokonaniu importu towarów nie ma potrzeby ponownego przeliczania kwoty wynikającej z faktury na walutę polską, bowiem kwoty podatku wyliczone są w dokumencie odprawy celnej.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl