PP/443-15/06 - Jak należy skorygować fakturę, w której błędnie podano nabywcę towaru?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Chodzieży PP/443-15/06 Jak należy skorygować fakturę, w której błędnie podano nabywcę towaru?

(...) Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ustawodawca w art. 106 ust. 8 ww. ustawy zobowiązał Ministra Finansów, aby w drodze rozporządzenia sformułował szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.

Wykorzystując powyższe upoważnienie Minister Finansów w rozporządzeniu Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.) w rozdziale 4 określił wymogi stawiane fakturom. Zgodnie z ww. rozporządzeniem dokumentami korygującymi są faktury korygujące i noty korygujące.

W myśl § 18 ust. 1 powyższego rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, można wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Z wyżej podanego przepisu wynika, że istnieje możliwość korygowania pomyłek za pomocą noty korygującej w sposobie określenia nabywcy np.; błąd w nazwie, adresie, nr NIP, ale dotyczące konkretnego podatnika widniejącego na fakturze. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty, całkowicie zmieniać nabywcy towaru. Uwzględniając powyższe, w przypadku gdy na otrzymanej fakturze wskazano innego nabywcę i obie strony godzą się w tej sprawie na korektę błędu, to błąd ten winien być skorygowany przez dostawcę poprzez wystawienie faktury korygującej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabywcą towaru -zgodnie z posiadanymi przez sprzedającego zamówieniami - była osoba fizyczna tj. wspólnik Spółki, stąd na tę osobę wystawiono fakturę sprzedaży.

Organ podatkowy nie może jednak potwierdzać faktu, czy w momencie zamawiania i sprzedaży towaru wystąpiła jedynie pomyłka w podawaniu danych nabywcy, tym bardziej, że wspólnik Spółki podany jako nabywca towaru prowadzi również działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W tej kwestii do porozumienia muszą dojść strony tej transakcji. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/60