PP. 443/148/04 - Proporcja ustalona dla celów rozliczenia podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Krośnie PP. 443/148/04 Proporcja ustalona dla celów rozliczenia podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Czy proporcja ustalona dla celów rozliczenia podatku naliczonego będzie miała zastosowanie tylko do podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupowych otrzymanych począwszy od miesiąca, za który po raz pierwszy wystąpiła sprzedaż zwolniona, czyli od momentu, kiedy było niemożliwe przyporządkowanie kwot podatku naliczonego do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub też do czynności, co do których prawo takie nie przysługuje oraz czy korekta podatku naliczonego dokonywana po zakończeniu roku podatkowego dotyczyła będzie podatku zawartego w fakturach zakupowych otrzymanych od miesiąca września 2004 r.?

Odpowiedź

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie udziela odpowiedzi na zapytanie z dnia 22 października 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 6 listopada 2004 r., dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego:

Podatnik pismami jw. zwrócił się do tut. organu podatkowego w sprawie prawidłowego rozliczenia podatku naliczonego w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych i zwolnionych. Informuje, że działalność gospodarczą rozpoczął w maju 2004 r. i do miesiąca sierpnia 2004 r. wykonywał wyłącznie czynności, w związku z którymi przysługiwało mu prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupowych, a od września 2004 r. wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione. Z uwagi na to, że nie można bezpośrednio przyporządkować kwot podatku naliczonego do czynności, których wykonywanie upoważnia do obniżenia podatku należnego, zachodzi konieczność szacunkowego wyliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego. Podatnik pyta, czy ustalona proporcja będzie miała zastosowanie tylko do podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupowych otrzymanych począwszy od miesiąca, za który po raz pierwszy wystąpiła sprzedaż zwolniona, czyli od momentu, kiedy było niemożliwe przyporządkowanie kwot podatku naliczonego do poszczególnych czynności oraz czy korekta podatku naliczonego dokonywana po zakończeniu roku podatkowego dotyczyła będzie podatku zawartego w fakturach zakupowych otrzymanych od miesiąca września 2004 r.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że poruszone przez pana w zapytaniu zagadnienia regulują następujące przepisy prawa podatkowego:

- art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124,

- art. 90 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,

- art. 90 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10,

- art. 163 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja 2004 r. do końca roku podatkowego; do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie.

Z zacytowanych przepisów wynika, iż w przypadku podatnika, u którego występuje jednocześnie dostawa opodatkowana i zwolniona możliwość odliczenia podatku naliczonego dotyczy tylko tej części nabyć, które są związane z dostawą opodatkowaną. Podatnik mający możliwość wykazania wprost, które nabycia dotyczą tylko czynności opodatkowanych, a które zwolnionych przyporządkowuje je odpowiednio w prowadzonych ewidencjach księgowych, a następnie w deklaracji VAT-7 za właściwy miesiąc rozliczeniowy pomniejsza podatek należny wyłącznie o tę część podatku naliczonego, która służy dostawie opodatkowanej. Proporcję ustala się zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, przy czym proporcje tę określa się procentowo, w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcje zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 cyt. wyżej ustawy).

Przedstawiony przez pana stan faktyczny wskazuje, że iż wykonywanie czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego rozpoczęto w miesiącu wrześniu 2004 r. W tej sytuacji ogólna zasada wyrażona w zacytowanym art. 90 ust. 3 i 4 ustawy nie będzie miała zastosowania. W tym przypadku (o ile nie będzie pan miał możliwości przyporządkowania zakupionych towarów i usług do rodzaju wykonywanych czynności), zgodnie z art. 90 ust. 8 ustawy wyliczenie proporcji nastąpi szacunkowo według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. Począwszy od rozliczeń za miesiąc wrzesień do wyliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od kwoty podatku należnego winien pan przyjąć proporcję wyliczoną szacunkowo według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego. Ostateczną wysokość odliczenia należy ustalić dopiero po zakończeniu roku - na podstawie rzeczywistej proporcji dla tego r. (art. 91 i 163 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Korekty należy dokonać w rozliczeniu za styczeń następnego roku. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Powyższe zasady rozliczania kwot podatku naliczonego będą miały zastosowanie przy nabyciu przez pana towarów i usług:

- innych niż zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,

- które zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów; kwota podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów lub usług, odliczona od kwoty podatku należnego, będzie podlegała jednorazowej korekcie po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl