PP.443/133/2004 - Obowiązek korekty podatku od towarów i usług w przypadku zmiany opinii co do klasyfikacji towaru

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Krośnie PP.443/133/2004 Obowiązek korekty podatku od towarów i usług w przypadku zmiany opinii co do klasyfikacji towaru

Pytanie podatnika

Czy zmiana przez organ statystyczny wcześniej udzielonej klasyfikacji wyrobu powoduje konieczność skorygowania podatku od towarów i usług od początku prowadzenia sprzedaży klasyfikowanego wyrobu?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie udziela odpowiedzi na zapytanie jednostki z dnia 8 października 2004 r. (data wpływu 12 października 2004 r.) dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług:

Jednostka w swoim piśmie zwróciła się z zapytaniem, czy zmiana przez organ statystyczny wcześniej udzielonej klasyfikacji wyrobu powoduje konieczność skorygowania podatku VAT od początku prowadzenia sprzedaży klasyfikowanego wyrobu.

W piśmie z dnia 13 maja 2004 r. (znak: OK-5672/KW-28/18-2891/2004) Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych sklasyfikował produkowane przez jednostkę wyroby, tj. nakrycia głowy dla niemowląt, bluzeczki i spodenki dla dzieci o wzroście nieprzekraczającym 86 cm wykonane z dzianin do grupowania PKWiU 18.24.11-00.00 - odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt, wyłączając podkoszulki, opalacze, majteczki, ubranka, pieluszki, rękawiczki z jednym palcem, ubranka wierzchnie z dzianin. Opierając się na powyższej klasyfikacji, jednostka, zgodnie z treścią poz. 45 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stosowała stawkę w wys. 7 %. W dniu 20 września 2004 r. Urząd Statystyczny w Łodzi (pismem znak: OK-5672/KW-28/18-2891A/2004) zweryfikował swoją opinię z dnia 13 maja 2004 r. w zakresie dotyczącym czapeczek niemowlęcych, klasyfikując je do grupowania PKWiU 18.24.42-70.00 - kapelusze i pozostałe nakrycia głowy z dzianin lub wykonane z koronki, filcu lub pozostałych materiałów włókienniczych; siatki na włosy z dowolnego materiału. Zmiana klasyfikacji spowodowała automatycznie zmianę stawki podatku VAT z 7- na 22-procentową. Od momentu uzyskania zmienionej klasyfikacji, tj. od 1 października 2004 r., jednostka przy sprzedaży czapeczek niemowlęcych stosuje stawkę 22-procentową (wcześniej, tj. od miesiąca maja do września 2004 r. stosowała stawkę 7-procentową).

Zdaniem jednostki nie ma ona obowiązku dokonania korekty podatku należnego za okres od maja do września 2004 r., gdyż wyroby te zostały już sprzedane odbiorcom finalnym, a odbiorcy ci nie mają możliwości odzyskania od nich podatku VAT, wskutek czego całą kwotę różnicy pomiędzy podatkiem 22-procentowym a 7-procentowym zakład musiałaby pokryć z własnego dochodu.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje:

Wysokość opodatkowania sprzedaży towarów i usług określona została w art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z tym przepisem podstawowa stawka podatku wynosi 22 % a dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 %. Przy czym ze stawki tej mogą korzystać towary i usługi sklasyfikowane do symboli PKWiU wymienionych w tym załączniku. Klasyfikacji wyrobów i usług dokonuje ich producent, a w przypadku trudności i wątpliwości co do jej prawidłowości może on zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym w Łodzi. Opinie klasyfikacyjne wydane przez ten Ośrodek są wiążące dla organów podatkowych.

W przedmiotowym przypadku opinią wiążącą jest zweryfikowana opinia klasyfikacyjna Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 20 września 2004 r., zgodnie z którą wymienione w piśmie jednostki czapeczki niemowlęce wykonane z dzianin mieszczą się w grupowaniu PKWiU 18.24.42-70.00. Ponieważ grupowanie to nie figuruje w żadnym z załączników do ustawy i rozporządzenia wykonawczego zawierających towary i usługi, w stosunku do których mają zastosowanie stawki preferencyjne lub zwolnienia od podatku, nie jest także wymienione w treści ustawy ani rozporządzenia traktującej o zastosowaniu stawek preferencyjnych lub zwolnień, wyroby sklasyfikowane w tym grupowaniu podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wys. 22 %. Przy czym stawką tą (w drodze korekty) powinny być opodatkowane również wyroby o tym symbolu sprzedane przez jednostkę w okresie od maja do września 2004 r. Korekta winna być dokonana w oparciu o przepis § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 20 ust. 1 tego rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Natomiast § 20 ust. 4 cyt. rozporządzenia stanowi, że nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

- jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy,

- jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

W świetle powyższego tut. organ podatkowy nie podziela przedstawionego w piśmie stanowiska.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl