PP/443-131-2-GK/04 - Zbiorcza faktura korygująca

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-131-2-GK/04 Zbiorcza faktura korygująca

Pytanie podatnika

Czy jest możliwość wystawienia jednej, zbiorczej faktury korygującej do wszystkich faktur wystawionych w okresie objętym rabatem?

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia sierpnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13 sierpnia 2004 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła z wieloma kontrahentami umowy na dostawy towarów, w których umieściła punkt o wysokości udzielonego rabatu w zależności od osiągniętego obrotu w określonym czasie.

Kwota rabatu określona jest jako procent wartości sprzedaży netto.

Do 31 grudnia 2003 r. Spółka wystawiała jedną fakturę korygującą dla całego okresu wykazanego w umowie, zgodnie z § 41 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.).

W obowiązującym od dnia 1 maja 2004 r. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasady wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) - zwanym dalej "rozporządzeniem", prawodawca wskazał możliwość wystawiania faktur korygujących w przypadku udzielenia rabatu. Jednakże w ww. rozporządzeniu wykonawczym do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", brak rozwiązań pozwalających na udokumentowanie jedną fakturą korygującą wszystkich transakcji w okresie objętym umową.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości wystawienia jednej, zbiorczej faktury korygującej do wszystkich faktur wystawionych w okresie objętym rabatem. Spółka zajęła stanowisko, iż jest uprawniona do wystawienia jednej faktury korygującej dotyczącej całego okresu rozliczeniowego, Spółka winna posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Na wstępie należy podkreślić, iż udzielana przez Spółkę premia pieniężna przyporządkowana jest konkretnym dostawom w związku z czym należy ją uznać za rabat. Ponadto istotnym jest fakt, iż zarówno w przepisach obowiązujących przed dniem 1 maja 2004 r., jak i w przepisach obowiązujących po dniu 30 kwietnia 2004 r. w zakresie podatku od towarów i usług nie znajdował się zapis dotyczący wystawiania jednej zbiorczej faktury korygującej do wielu faktur pierwotnych. Powołany przez Spółkę § 41 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) nie regulował w sposób bezpośredni tej kwestii. Ponadto obowiązujący po dniu 30 kwietnia 2004 r. § 19 rozporządzenia również nie zawiera jednoznacznych uregulowań rozpatrywanej kwestii. Niemniej w opinii tut. organu podatkowego w przypadku udzielenia rabatu, po wystawieniu faktur pierwotnych, możliwe jest wystawienie jednej faktury zbiorczej do wszystkich faktur, których dotyczy rabat. Przepisy rozporządzenia nie zabraniają wystawiania jednej (zbiorczej) faktury korygującej do kilku faktur wystawionych dla tego samego podatnika. Faktura zbiorcza musi jednak zawierać, oprócz łącznej kwoty korekty sprzedaży netto oraz podatku należnego, wszystkie dane określone w § 19 rozporządzenia, dla każdej korygowanej faktury. Tak wystawiona faktura korygująca spełnia warunki określone w rozporządzeniu, czyli stanowi podstawę do skorygowania podatku należnego. Powyższe stanowisko znajduje swoje uzasadnienie w piśmie Dyrektora Departamentu Podatków Pośrednich w Ministerstwie Finansów z 12 grudnia 1994 r. nr PP1-7204/233/94/KSz do izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej (Biuletyn Skarbowy Nr 1 z 1995 r.), w którym stwierdzono m.in., iż "W związku ze zgłoszonymi wątpliwościami Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że zbiorcze faktury korygujące można wystawić do co najmniej kilku faktur.". Przedmiotowe pismo wydane zostało w okresie obowiązywania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i przepisów wykonawczych do tej ustawy, jednakże jego treść pozostaje aktualna również w obowiązującym obecnie stanie prawnym.

Ponadto, jak słusznie zauważa Podatnik, zgodnie z § 19 ust. 4 rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.

Reasumując tut. organ podatkowy przychyla się do stanowiska Podatnika, iż możliwym jest wystawienie jednej faktury korygującej do wielu faktur pierwotnych. Ponadto Spółka jest zobowiązana do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, które stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl