PP/443-130/05 - Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT otrzymanej od komitenta

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Nowym Sączu PP/443-130/05 Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT otrzymanej od komitenta

Pytanie podatnika

Czy podatnik ma prawo odliczać podatek naliczony z faktury VAT otrzymanej od komitenta (w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym mając towar), który to komitent w ten sposób dokumentuje zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług wydanie towaru komisantowi?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 07.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.07.2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie: czy Spółka ma prawo odliczać podatek naliczony z faktury VAT otrzymanej od komitenta (w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym mając towar), który to komitent w ten sposób dokumentuje zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług wydanie towaru komisantowi?

Z treści wniosku wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność w zakresie skupu i sprzedaży pojazdów samochodowych oraz usług pośrednictwa w sprzedaży samochodów jako komis. Przedsiębiorca zawierający ze Spółką umowę komisu, oddając pojazd przekazuje fakturę VAT z wyliczonym podatkiem należnym. Zdaniem Spółki, ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT otrzymanej od komitenta w związku z zawarciem umowy komis, pomimo że obowiązek podatkowy u komitenta powstaje w momencie otrzymania zapłaty za sprzedany towar nabywcy i nie później niż 30 dnia od dnia sprzedaży towaru przez komis nabywcy. Komitent zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług ma obowiązek wystawić fakturę VAT do 7 dni po wydaniu towaru, w tym przypadku komisantowi. Podatek z faktury wystawionej przez komitenta jest dla Spółki podatkiem naliczonym i odliczany jest od podatku należnego w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym posiadając przy tym towar.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej traktowane jest jako dostawa towarów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu.

Do wystawienia faktur, oznaczonych wyrazami "FAKTURĄ VAT" uprawnieni są natomiast zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej. Fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. (§ 8 ust. 1 i § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Natomiast jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług).

Biorąc pod uwagę przedstawione uregulowania prawne, w sytuacji nabycia towarów przez komisanta na podstawie umowy komisu od komitenta będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, komisantowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez komitenta z tytułu dostawy towarów wynikającego z faktury VAT na ogólnych zasadach określonych w przepisach o podatku od towarów i usług.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl