PP/443-127-1-GK/04 - Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-127-1-GK/04 Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Pytanie podatnika

1. Czy podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje kwotę płaconą dostawcy towaru, jak również kwoty płacone kontrahentom świadczącym usługi dodatkowe związane z tym nabyciem (transport, prowizje itp.)? - Spółka zajęła stanowisko, iż podstawa opodatkowania obejmuje wszystkie ww. koszy i w deklaracji podatkowej VAT - 7 winno się ujmować kwoty wraz z tymi kosztami, natomiast w informacji podsumowującej VATŹUE, jedynie kwoty płacone dostawcy.

2. Czy w przypadku gdy towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Spółka otrzyma w miesiącu późniejszym, niż miesiąc wystawienia faktury, przez dostawcę towarów, oraz sporządzenia deklaracji podatkowej VAT - 7 za okres w którym dostawca wystawił fakturę winno się dokonać korekty uprzednio złożonej deklaracji podatkowej, czy też dokonać rozliczenia tej transakcji w deklaracji podatkowej za okres w którym Spółka otrzymała towar? - Spółka przedstawiła stanowisko, iż winna rozliczyć przedmiotową transakcję w miesiącu otrzymania towaru.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 27 lipca 2004 r. Nr BP/109/BK/04 (data wpływu do tut. Urzędu 28 lipca 2004 r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

w związku z dokonaniem ww. czynności, Spółka ponosi koszty dodatkowe z tytułu usług wykonanych przez osoby inne niż dostawca towaru, jak koszty transportu, prowizje itp.,

zdarzają się przypadki, gdy Spółka otrzymuje towar w miesiącu późniejszym niż miesiąc wystawienia faktury przez kontrahenta, jak również po złożeniu deklaracji podatkowej dla celów podatku od towarów i usług VAT-7 za ten miesiąc

Wątpliwości Podatnika dotyczą prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług. Spółka zadała następujące pytania:

Czy podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje kwotę płaconą dostawcy towaru, jak również kwoty płacone kontrahentom świadczącym usługi dodatkowe związane z tym nabyciem (transport, prowizje itp.)? - Spółka zajęła stanowisko, iż podstawa opodatkowania obejmuje wszystkie ww. koszy i w deklaracji podatkowej VAT - 7 winno się ujmować kwoty wraz z tymi kosztami, natomiast w informacji podsumowującej VATŹUE, jedynie kwoty płacone dostawcy.

Czy w przypadku gdy towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Spółka otrzyma w miesiącu późniejszym, niż miesiąc wystawienia faktury, przez dostawcę towarów, oraz sporządzenia deklaracji podatkowej VAT - 7 za okres w którym dostawca wystawił fakturę winno się dokonać korekty uprzednio złożonej deklaracji podatkowej, czy też dokonać rozliczenia tej transakcji w deklaracji podatkowej za okres w którym Spółka otrzymała towar? - Spółka przedstawiła stanowisko, iż winna rozliczyć przedmiotową transakcję w miesiącu otrzymania towaru.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Ad. 1

Stanowisko Spółki nie zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje również, zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy, m.in. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zatem podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty jak prowizje lub koszty transportu, jednakże tylko w zakresie w jakim są należne dostawcy towarów. Natomiast w przypadku gdy Spółka ponosi koszty transportu lub inne koszty związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, lecz kontrahentami Spółki są osoby inne, niż dostawca towarów, koszty te nie zwiększają podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Bowiem jak wspomniano powyżej jedynie należności płacone dostawcy towarów są wliczane do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem zarówno w deklaracji podatkowej VAT-7, jak i informacji podsumowującej VAT-UE Spółka winna wykazywać wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, obejmującą koszty jedynie należności dostawcy towarów, przy zachowaniu art. 31 ust. 2 pkt 1 oraz art. 31 ust. 3, 4 i 5 ustawy.

Ad. 2

Stanowisko Spółki nie zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Natomiast zgodnie z ust. 6 powołanego art. 20 w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W przedstawionym stanie faktycznym kontrahent Spółki, będący podatnikiem podatku od wartości dodanej, wystawił fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towaru przed terminem, w którym dokonał dostawy. Zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstanie w miesiącu wystawienia faktury, na podstawie powołanego art. 20 ust. 6 ustawy. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż Spółka otrzymała towar w miesiącu późniejszym.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Punkt 2 powołanego ust. 10 art. 86 ustawy stanowi, iż w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 tj. gdy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Zatem podobnie jak w przypadku powstania obowiązku podatkowego fakt, iż Spółka otrzymała towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia w miesiącu lipcu 2004 r. nie ma znaczenia dla powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z powołanymi przepisami prawo to będzie przysługiwało w miesiącu wystawienia faktury przez dostawcę towaru.

Reasumując Spółka winna dokonać korekty złożonego wcześniej rozliczenia dla celów podatku od towarów i usług, zarówno deklaracji podatkowej VAT - 7, jak i informacji podsumowującej VAT-UE.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl