PP/443-12/07/KR - Czy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z zapłaconej w całości faktury VAT za wymagane gwarancje i ubezpieczenia?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu PP/443-12/07/KR Czy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z zapłaconej w całości faktury VAT za wymagane gwarancje i ubezpieczenia?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 stycznia 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego

POSTANAWIA

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż przysługuje mu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z zapłaconej w całości faktury VAT za wymagane gwarancje i ubezpieczenia.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2007 r. spółka z o.o. "X" złożyła wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury za wymagane gwarancje i ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

"X" zawarł z wykonawcą umowę o wykonanie zamówienia publicznego o nazwie "Wydłużenie i modernizacja systemu kanalizacji i ścieków". W dniu 31 sierpnia 2006 r. wykonawca wystawił fakturę VAT za wymagane gwarancje i ubezpieczenia na kwotę netto 294.343,08 EUR podatek VAT 64.755,48 EUR. Kwota wykazana na tej fakturze została przez "X" zapłacona w całości.

Zdaniem podatnika przysługuje mu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z zapłaconej w całości faktury VAT za wymagane gwarancje i ubezpieczenia. Podatnik uzasadnia to faktem, że dzielenie wykonywanej kompleksowej usługi na dwie odrębne usługi jest niezgodne z powszechnie przyjętą praktyką gospodarczą i wystawiona przez wykonawcę faktura za gwarancje i ubezpieczenia jest elementem świadczonych przez niego usług związanych z modernizacją systemu kanalizacji ścieków.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika i uznaje, że podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z zapłaconej w całości faktury VAT za wymagane gwarancje i ubezpieczenia.

Zdaniem Naczelnika pogląd, że nie należy odrębnie fakturować czynności wykonywanych w ramach świadczonych usług jest słuszny. Faktura powinna jednak zawierać treść odpowiednią do zastosowanej stawki podatku. Stosując 22% stawkę podatku VAT wykonawca powinien wystawić fakturę za wykonanie usługi w zakresie objętym umową czyli za roboty wykonane w zakresie modernizacja systemu kanalizacji i ścieków. Wykonawca mógłby refakturować koszty poniesione na usługi finansowe wtedy jednak powinien zastosować taką samą cenę netto oraz stawkę podatku VAT jaką zastosowano wobec niego. Wskazać też należy, że zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawy do obniżenia podatku należnego nie stanowią faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku, a kwota wykazana fakturze nie została uregulowana. Oznacza to, że nawet w sytuacji gdy zostanie naliczony podatek od czynności zwolnionych lub nie podlegających opodatkowaniu, faktura będzie stanowiła podstawę do obniżenia podatku należnego pod warunkiem, że kwota wykazana na fakturze zostanie zapłacona.

Zdaniem Naczelnika jednak zafakturowane przez wykonawcę koszty dotyczące wymaganych gwarancji i ubezpieczeń są jednym z kosztów poniesionych przez niego w ramach wykonywanych usług w zakresie modernizacji systemu kanalizacji i ścieków i wystawiona za gwarancje i ubezpieczenia faktura jest faktycznie fakturą za wykonane w ramach kontraktu usługi i jako taka właśnie będzie dawała prawo do obniżenia podatku należnego o zawarty w niej podatek VAT w takim zakresie w jakim służy ona czynnościom opodatkowanym tym podatkiem (art. 90 ustawy o podatku VAT).

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl