PP/443/12/06 - Przerejestrowanie samochodu ciężarowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności opodatkowanej a obowiązek zwrotu VAT naliczonego związanego z zakupem tego samochodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Jaśle PP/443/12/06 Przerejestrowanie samochodu ciężarowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności opodatkowanej a obowiązek zwrotu VAT naliczonego związanego z zakupem tego samochodu.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 stycznia 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 19 stycznia 2006 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w kwietniu 2004 r. zakupiono samochód ciężarowy Skoda Octawia. Samochód jest zarejestrowany na 4 osoby i posiada ładowność powyżej 500 kg. Od zakupionego samochodu odliczono w całości podatek VAT. Samochód ten zamierza Pan przerobić na samochód osobowy co jest technicznie możliwe. Samochód ten będzie nadal wykorzystywany do działalności gospodarczej opodatkowanej. Sformułowano w związku z tym pytanie: czy będzie Pan miał obowiązek dokonać zwrotu, podatku VAT naliczonego związanego z zakupem tego samochodu. Pana zdaniem nie ma takiego obowiązku.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że transakcja zakupu samochodu nastąpiła pod rządami nieobowiązującej obecnie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), w okolicznościach powiązania tegoż zakupu z jego wykorzystaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej. Przerobiony i przerejestrowany pojazd nadal będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej. Obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w tym art. 91, nie obligują podatnika do dokonania korekty podatku naliczonego, odliczonego przy zakupie samochodu ciężarowego w przypadku zmiany po 30 kwietnia 2004 r., jego statusu na osobowy, jeżeli odliczenie odbyło się zgodnie z przepisami obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl